Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Диана Лекова: Приемаме все повече по-млади хора с по-тежко протичане на Covid-19

Ако броят на болните с коронавирус нарасне, ще са нужни по-строги мерки

Д-р Диана Лекова
Снимка: Аджибадем Сити Клиник

"Приемаме по-млади хора и то в по-тежко състояние, но клиничната картина е същата и като предишния вариант на вируса. Само че този британски щам засяга хората между 30 и 40 години, повечето млади хора оцеляват слава Богу, но заболяването протича по-тежко сега при тях ", каза пред БНР д-р Диана Лекова, ръководител на Covid звено в Аджибадем Сити Клиник "Болница Токуда".

"Сега сме по подготвени, но пък се притесняваме да не се препълнят болниците, затова очакваме и по-строги мерки да се вземат, ако се стигне до по-голяма вълна заразени. Защото ако загубим ресурс, какво друго би могло да помогне освен затягане на мерките? Няма да има как по друг начин да се спасят човешките животи", каза още тя в предаването "Хоризонт за вас".

"Разбира се, трябва да има баланс между икономическите мерки и здравните, но нищо не трябва да е за сметка на човешкия живот. Би помогнало спирането на децата от училище, но ако вълната е по-голяма, ще трябва да има и други затваряния - ресторанти, молове, не само локални мерки", посочи д-р Лекова.

Снимка: Ани Петрова

Д-р Диана Лекова уточни, че самата тя няма възможност да се разхожда по улиците, защото работният ѝ ден е много натоварен, но се ядосва то това, че хората едва когато тежко се разболеят от коронавируса признават, че има такова заболяване и че е трябвало да спазват по-строго мерките.

"Ядосвам, се защото ние самите трябва да си вземем мерките да не се разболеем, а не да чакаме някой друг да ни пази, да ни създава условия да сме предпазени. Личните лекари се справят доста добре през цялото време на пандемията, според мен. Те си следят болните, дават им насоки, повечето хора своевременно са изпратени към болниците, когато това се налага", коментира медикът.

Д-р Лекова заяви  също, че спирането на плановия прием не е добре да се прави, защото пациентите с другите заболявания страдат, а същевременно моловете работят.

"За плановия прием се твърди, че това се прави, за да се пренасочват ресурси и здравни кадри, в което има логика и е разбираемо. Иначе почти всяка болница полага огромни усилия да раздели потоците от болни, но това на 100 процента не може да стане."

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57