Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Диана Лекова: Приемаме все повече по-млади хора с по-тежко протичане на Covid-19

Ако броят на болните с коронавирус нарасне, ще са нужни по-строги мерки

Д-р Диана Лекова
Снимка: Аджибадем Сити Клиник

"Приемаме по-млади хора и то в по-тежко състояние, но клиничната картина е същата и като предишния вариант на вируса. Само че този британски щам засяга хората между 30 и 40 години, повечето млади хора оцеляват слава Богу, но заболяването протича по-тежко сега при тях ", каза пред БНР д-р Диана Лекова, ръководител на Covid звено в Аджибадем Сити Клиник "Болница Токуда".

"Сега сме по подготвени, но пък се притесняваме да не се препълнят болниците, затова очакваме и по-строги мерки да се вземат, ако се стигне до по-голяма вълна заразени. Защото ако загубим ресурс, какво друго би могло да помогне освен затягане на мерките? Няма да има как по друг начин да се спасят човешките животи", каза още тя в предаването "Хоризонт за вас".

"Разбира се, трябва да има баланс между икономическите мерки и здравните, но нищо не трябва да е за сметка на човешкия живот. Би помогнало спирането на децата от училище, но ако вълната е по-голяма, ще трябва да има и други затваряния - ресторанти, молове, не само локални мерки", посочи д-р Лекова.

Снимка: Ани Петрова

Д-р Диана Лекова уточни, че самата тя няма възможност да се разхожда по улиците, защото работният ѝ ден е много натоварен, но се ядосва то това, че хората едва когато тежко се разболеят от коронавируса признават, че има такова заболяване и че е трябвало да спазват по-строго мерките.

"Ядосвам, се защото ние самите трябва да си вземем мерките да не се разболеем, а не да чакаме някой друг да ни пази, да ни създава условия да сме предпазени. Личните лекари се справят доста добре през цялото време на пандемията, според мен. Те си следят болните, дават им насоки, повечето хора своевременно са изпратени към болниците, когато това се налага", коментира медикът.

Д-р Лекова заяви  също, че спирането на плановия прием не е добре да се прави, защото пациентите с другите заболявания страдат, а същевременно моловете работят.

"За плановия прием се твърди, че това се прави, за да се пренасочват ресурси и здравни кадри, в което има логика и е разбираемо. Иначе почти всяка болница полага огромни усилия да раздели потоците от болни, но това на 100 процента не може да стане."

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00