Това е част от визията на столичното ръководство за природния парк. Кметът Васил Терзиев я огласи пред представители на министерствата, институции, дирекции, общественици и политици.
Най-ефективно и целесъобразно е да се започне със Симеоновския лифт, който ще даде и най-оптимална свързаност с градския транспорт. Вариант Б е възстановяването на Драгалевския лифт, за да се облекчи автомобилният натиск към Витоша, пояснява Терзиев във връзка с достъпността на планината и дългогодишната криза с лифтовете.
На Витоша трябва да има условия за целогодишен отдих и спорт, подчертава кметът. По думите му, активностите в планината не бива да противоречат на опазването на природата. Васил Терзиев е категоричен, че са необходими дългосрочни стратегии за развитието на Витоша.
Общината очаква да стане стопанин на пътя към планината, за да се почиства добре и да има организация на паркирането.
"На първо време трябва да се преборим за възстановяването на Витоша, към това, което сме наследили от поколения планинари и хора, които са имали отношение и към града, и към планината. Витоша е естествен парк, естествено продължение на София. Тя е изключително обаятелна и предизвикателна и в другите ѝ части – от запад на Перник, от южната страна - има природни забележителности от южната страна, които не познаваме, както тези от северната страна", отбелязва алпинистът Дойчин Боянов.
Като гледаш руините, които в момента посрещат посетителите на планината, си склонен да приемаш атмосферата като съсипана, коментира той и изразява разбиране както към носталгията, така и към яростта, с която любителите на планината се борят за нейното възраждане.
"Нещата са изтървани в много отношения. Подстъпите към планината, тази яка вече е отхапана от частни инвеститори, от частни имоти, но когато има воля, може да се намери решение на всеки въпрос", изтъква Боянов.
"За това положение на нещата на Витоша основната вина е на държавата. Вече 20 години ще станат – държавата не направи нищо това положение на Витоша да се промени. Никой не прави усилия, за да може да имаме на Витоша нови, модерни, хубави съоръжения", подчертава Йордан Рангелов от Сдружение за развитие на ски зона Витоша.
Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни занимания и ще имат образователна насоченост към биоразнообразието и защитените територии на Природен парк "Витоша".
Инициативата цели да отвори планината за най-малките софиянци, подчерта пред БНР общинският съветник от ПП-ДБ-СС Цветелина Заркин, която е сред вносителите на предложението.
Лагерите ще се организират в партньорство със софийските училища и организации с опит за работа на открито. Ще се кандидатства на конкурентен принцип, поясни тя.
Предвижда се на ден да участват по 100 деца, като ще има осигурен транспорт, допълни Заркин.
"Планираме да достигнем до 1500 деца. Това ще е пилотно издание. Ще анализираме резултатите и се надяваме да бъде ежегодна програма."
Бюджетът на инициативата е 240 000 лв. 90% от местата ще бъдат субсидирани, с възможност за родителско доплащане до 120 лв. 10% от местата ще бъдат безплатни за деца от социално уязвими групи, за да се гарантира равен достъп.
По инициативата ще се финансират проекти до 16 000 лв. Администрирането ще се извършва от дирекция "Образование".
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..