Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Катрин Цанев напуска добре платена работа в ООН и създава биоферма в село Тодорово

Катрин Цанев
Снимка: Личен архив

Катрин Цанев е основател на биоферма в село Тодорово до Плевен. Преди това е работила за организацията по прехрана и земеделие към ООН. След седем години перспективна и добре платена работа в ООН,  Катрин сменя кардинално посоката и се заема с отглеждане на зеленчуци, овошки и лимец по нивите в Троянско и Плевенско. 

Докато сади мушмули, дюли и вишни, докато суши доматчета, Катрин експериментира с мулчиране с овчи руна, създава кооперация, която да приготвя готова храна за общността, подава ръка на местни ромски жени и им помага да се обучат така, че да работят на мениджърски позиции. 
Вече три години тя пътува между Северна България и Женева, където живее съпругът ѝ.

"Село Тодорово беше пример за това как земеделието след комунизма и индустриализацията е останало откъснато и отделено от хората и не носи много ползи за местното население, дори вреди на околната среда и това ми направи много голямо впечатление тогава. Роди се идеята по някакъв начин аз да променя това статукво и след това започнах да работя в ООН по темите на устойчивото земеделие”, каза в предаването "Графити по въздуха" Катрин Цанев.

Катрин Цанев                                            Снимка: Личен архив

Тя е кандидатствала и спечелила проект за подпомагане, но се отказала да го изпълнява.

Спечелили сме един малък проект от Европейския институт за иновация, който подкрепя с малко финансиране иновативни проекти в селските райони, които измислят нови подходи към устойчиво земеделие и хранителната система изцяло”.

Снимка: Личен архив

Село Тодорово е кръстено на прадядото на Катрин Цанев.

Аз само от разкази го познавам, той ми е прадядо, нямах удоволствието и честта да се запозная с него лично. Той беше убит 1944 година, но от това, което знам, той е бил земеделец, имал е първата мелница в селото и е бил кмет".

Катрин Цанев е родена в Лондон, дете е на майка германка и баща българин. Завършила е политология в Германия, учила е и в Москва. В университетските си години Катрин специализира европейска политика и обследва как Общата селскостопанска политика помага на малките фермери да се справят с климатичните промени.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56