Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Куклите с душа на Корнелия Хараланова

Куклите на Корнелия Хараланова-Корнишонка от Силистра носят свой уникален заряд и творчески почерк. Авторката на мъниците гостува на предаването „Изотопия“, за да разкаже историята на тяхното създаване. 
Защо Корнишонка? Нейни близки приятели в миналото го измислили. „И аз не знам точно как се получи. Връзката беше с малка краставичка. Когато реших да си направя страничката във Фейсбук, случайно се присетих за този момент и реших, че е добър вариант да нарека моята страничка именно така.“

Първата й кукла била зайче. Изработила я за юбилей на своя съпруг, който е ветеринарен лекар. „Реших, че трябва  да го зарадвам с нещо нестандартно и много интересно. Малко преди това ми бяха попаднали такъв вид кукли.“

И Корнелия се захванала, макар дотогава да не се е занимавала с кукли, но от малка да умее да шие. Заекът станал същински джентълмен. „Има си панталонки, има си сако, има си шапка.“

Създаваните от Корнелия кукли са „кукли за осиновяване“, защото за нея е по-лесно да приеме раздялата с тях по този начин, вместо да ги определя като кукли за продажба.

„Това е време, в което аз изразявам себе си. Работя понякога по три-четири седмици, влагам цялото си въображение в това, което правя. Това, което излиза като краен продукт – това е част от мен. Това е една кукла, която за мен има по някакъв специфичен начин душа, която носи от мен като „творец“, позволява ни Корнишонка да надникнем в ателието й.

Аристократки, балерини, мотористка – куклите на Корнелия Хараланова са все различни. Корнишонка споделя, че често предложението за отделните персонажи идва от някого, а тя приема с охота предизвикателството.

„Започвам да мисля, да разглеждам всякакви неща, които да ми помогнат да реша как точно да направя дадената кукла, но никога до края аз не съм сигурна 100% как ще изглежда дадената кукла. Аз се оставям на моментното вдъхновение, на течението и работя стъпка по стъпка. Крайният резултат изненадва и самата мен.“

Повечето кукли на Корнишонка са останали в България. Изпращала е обаче и в САЩ, Великобритания, Германия.

Тя вижда предимство в това да прави кукли, които не са за игра, защото така има свободата да се разгърне творчески

„Да се разгърна 101%, буквално, да използвам каквито искам материали, каквито искам техники, за да създам нещо наистина красиво. Мен ме топли фактът, че това е нещо, което усмихва някого всеки ден, дори да не е нещо, с което си играе дете – то създава някакъв уют, някаква радост за този, който го гледа.“

Първото творение на Корнелия от детството, за което тя си спомня, било човече от губер – странна пухкава топка, на която била сложила очички, а отгоре се хващала с връвчица от канап.

„Когато направих първата кукла, усетих, че това е нещо, което съчетава страшно много неща, които обичам да правя – като започнеш от рисуването, плетене, бродиране, шиене. За около два месеца се бях затрупала с дузина кукли, които направих за себе си.“

Накъде гледа сега? Корнелия Хараланова много би искала да направи „кукла, която да носи българския дух, с народна носия, абсолютно традиционна“.

Още тайни, закодирани в куклите на Корнишонка, ще научите от звуковия файл. 

Снимките в публикацията са от личен архив на Корнелия Хараланова



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38