Първата й кукла била зайче. Изработила я за юбилей на своя съпруг, който е ветеринарен лекар. „Реших, че трябва да го зарадвам с нещо нестандартно и много интересно. Малко преди това ми бяха попаднали такъв вид кукли.“
И Корнелия се захванала, макар дотогава да не се е занимавала с кукли, но от малка да умее да шие. Заекът станал същински джентълмен. „Има си панталонки, има си сако, има си шапка.“
Създаваните от Корнелия кукли са „кукли за осиновяване“, защото за нея е по-лесно да приеме раздялата с тях по този начин, вместо да ги определя като кукли за продажба.
„Това е време, в което аз изразявам себе си. Работя понякога по три-четири седмици, влагам цялото си въображение в това, което правя. Това, което излиза като краен продукт – това е част от мен. Това е една кукла, която за мен има по някакъв специфичен начин душа, която носи от мен като „творец“, позволява ни Корнишонка да надникнем в ателието й.
Аристократки, балерини, мотористка – куклите на Корнелия Хараланова са все различни. Корнишонка споделя, че често предложението за отделните персонажи идва от някого, а тя приема с охота предизвикателството.
„Започвам да мисля, да разглеждам всякакви неща, които да ми помогнат да реша как точно да направя дадената кукла, но никога до края аз не съм сигурна 100% как ще изглежда дадената кукла. Аз се оставям на моментното вдъхновение, на течението и работя стъпка по стъпка. Крайният резултат изненадва и самата мен.“
Повечето кукли на Корнишонка са останали в България. Изпращала е обаче и в САЩ, Великобритания, Германия.
Тя вижда предимство в това да прави кукли, които не са за игра, защото така има свободата да се разгърне творчески.
„Да се разгърна 101%, буквално, да използвам каквито искам материали, каквито искам техники, за да създам нещо наистина красиво. Мен ме топли фактът, че това е нещо, което усмихва някого всеки ден, дори да не е нещо, с което си играе дете – то създава някакъв уют, някаква радост за този, който го гледа.“
Първото творение на Корнелия от детството, за което тя си спомня, било човече от губер – странна пухкава топка, на която била сложила очички, а отгоре се хващала с връвчица от канап.
„Когато направих първата кукла, усетих, че това е нещо, което съчетава страшно много неща, които обичам да правя – като започнеш от рисуването, плетене, бродиране, шиене. За около два месеца се бях затрупала с дузина кукли, които направих за себе си.“
Накъде гледа сега? Корнелия Хараланова много би искала да направи „кукла, която да носи българския дух, с народна носия, абсолютно традиционна“.
Още тайни, закодирани в куклите на Корнишонка, ще научите от звуковия файл.
Снимките в публикацията са от личен архив на Корнелия Хараланова
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...