Илия Иванов е отдавна забравен оперен режисьор - роден преди 110 години, работил в Софийската опера през 40-те и 50-те години на отминалия век. На софийска сцена по време на кратката си кариера той е поставил 10 оперни спектакъла и още толкова - в извънстоличните оперни театри.
Илия Иванов е роден на 13 март 1911 г. в Бяла черква. На 12-годишна възраст започва да учи цигулка - първо при прогимназиалния си учител, после при Стефан Вапорджиев във Велико Търново. Като ученик развива активна дейност като концермайстор на ученическия оркестър, свири на различни тържества, ръководи църковния и любителския хор в родното си село.
Завършва педагогическия институт (историко-филологическия факултет) в Бяла черква. За известно време участва в театрална трупа, а през 1922 г. постъпва в Държавната музикална академия, в класа по цигулка на Ханс Кох и работи като виолист в оркестъра на Софийската опера. Няколко пъти е уволняван по политически причини, а през 1932 г. заминава за Виена, където специализира за кратко време оперна режисура при д-р Валерищайн. През 1934-1935 г. е стажант при известния ни режисьор Христо Попов в Софийската опера. След това ръководи детски театър към ръководеното от него училище в с. Новоселци.
Продължава лутането си между театъра и операта - първо е виолист в Царския симфоничен оркестър, после се връща в оркестъра на Софийската опера. Дебютира като режисьор със собствена постановка на операта „Мадам Бътерфлай“ в Софийската опера през януари 1945 г. До 1957 г. Илия Иванов поставя оперите „Трубадур“, “Борис Годунов“ заедно със съветския режисьор Павел Румянцев, два пъти “Травиата“, “Лучия ди Ламермур“, “Любовен еликсир“, “Кармен“, “Царска годеница“, “Хованщина“ и „Бохеми“.
Илия Иванов поставя оперни спектакли и във всички извънстолични оперни театри и любителските театри в Сливен и Враца. В Старозагорската опера - „Царска годеница“, Севилският бръснар“ и „Евгени Онегин“ в Русе, “Мадам Бътерфлай“ в Пловдив, „Бохеми“и „Евгени Онегин“ във Варна - за последните два спектакъла той е удостоен с висока правителствена награда.
Освен това той преподава в студията за усъвършенстване на певците към Софийската опера и подготвя много от бъдещите оперни певци тогава. Илия Иванов умира на 9 февруари 1958 г.
Рубриката "Помните ли..." можете да чуете в звуковия файл.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България, и то много. Снегът ще е в планината, красиво и коледно . В София и в по-ниските части ще си е..
Когато човек мине през изпитания, бързо осъзнава, че да е здрав, е много важно. Като попаднеш в реанимация, виждаш колко важно е това за теб и това..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...