По време на заболяването затрудненията със съня се дължат на директния ефект на вируса върху централната нервна система, уточни той.
Процесът на безсъние в някои случаи продължава месеци. Д-р Чипев сподели случай на жена, която вече 4 месеца е в състояние на тотално безсъние. „И това е провокирано след вируса, при положение, че тя не е имала такива проблеми преди да се разболее.“
Има значение колко спим за това какъв магнитуд на имунна реакция ще проявим към „провокация“, сочат изследвания, цитирани от пулмолога.
„Има 4-5 добре структурирани проучвания, които показват, че след ваксинация хората, които спят по едни 7.5 – 8 часа за денонощие развиват много по-пълен и по-силен имунен отговор с почти двойно повече антитела спрямо тези, които спят около 4 часа в денонощие и са хронично недоспали в периода около ваксинацията.“
В сегашната ситуация на масово ваксиниране хората трябва да се замислят за режима си на бодърстване и сън, категоричен е специалистът.
Утре предстои да излезе статия на екипа на д-р Петър Чипев „Кошмарът от Ухан или как Covid влияе върху съня ни“.
Изследванията показват, че има промени в циркадния ритъм с около 1 час – забавена фаза на заспиване и забавена фаза на събуждане. Здравните работници са сред най-потърпевшите. Д-р Петър Чипев определи учениците като другия голям рисков контингент.
По думите му, когато и учениците, и работещите у дома обвързват работната среда със средата за сън и покой, нещата се объркват на когнитивно-поведенческо ниво: „обвързваме работата със съня и в един момент сънят се превръща в работа“.
Относно засилената тревожност през последната година на пандемия д-р Чипев отбеляза, че повечето подобни проучвания освен проблемите със съня изследват и тези с тревожността и депресията. „Които логично значително са нараснали.“
Инфодемията или лавинообразното натрупане на информация относно Covid има отношение към проблема, смята д-р Петър Чипев. Той съветва вечер да не се гледа толкова много телевизия и да не се прекалява с попиването на негативна информация за коронавируса.
Норвежко проучване се фокусира върху намалената активност на хората под карантина и качеството на съня, изтъкна още Чипев.
„Също така липсата на слънчева светлина, която има отношение към циркадния ритъм. Бидейки продължително време затворени хората, не се излагат достатъчно на слънчева светлина и това не е само проблем на витамин D, а и проблем на съня, защото основният синхронизатор на биологичния часовник е слънчевата светлина“, коментира Петър Чипев.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..
" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..
Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..
Интересно музикално попадение. Така можем да определим канадските джаз веселяци Shuffle Demons . Бандата от Торонто се отличава с оригинални лирики и запомнящи се изпълнения на живо, придружени с цветна и понякога шокираща хореография. След яркото им изпълнение на джаз феста в Боровец , момчетата дадоха специално интервю за "Изотопия"...
За десети път Международната младежка камара започва да търси 10-те най-изявени млади личности на България. Отваря се специална форма за номиниране, която ще е достъпна до полунощ на 28 февруари. Инициативата насърчава и признава постиженията на млади българи на възраст между 18 и 40 години в ключови области на обществения живот. " През тази..
Вейповете са изключително опасни , предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите в София. Тя отбеляза случая в Плевен, където след употреба на вейп с наркотично вещество 14-годишно момче падна от седмия етаж и загина. В нашата практика обаче има и други такива случаи, които..
От вчера започна кампанията "Думи на годината с "Как се пише?". Онлайн кампанията цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година. Доротея Николова, която е един от организаторите на кампанията и учител по български език и литература, посочи, че тази година се предлага филмът "Гунди" като културно..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г...