В Нидерландия дясноцентристката либерална партия на премиера Марк Рюте спечели за четвърти пореден път парламентарни избори и така „господин Стабилност“ във вътрешната политика и „господин Не“ в европейската е напът да сътвори история. Към края на идната година той ще стане най-дълго управлявалият премиер на петата по големина икономика в еврозоната. А след очакваното пенсиониране на Ангела Меркел наесен, само Виктор Орбан ще е пред Рюте в класацията на най-дълголетните правителствени ръководители в Евросъюза.
В изборите за долната камара на нидерландския парламент няма процентен праг и резултатът от 3-дневния заради кризата вот тази седмица е невиждана досега фрагментация - 17 партии ще си поделят 150-те места. Изненадващо втора се класира проевропейската либерална формация „Демократи 66“, която се очаква да е в основата на най-вероятно 4-партийната нова правителствена коалиция и да смекчи евроскептичната фискална политика на Рюте. Ксенофобът Хеерт Вилдерс пада на трето място по брой на депутати. Но заедно с още две подобни формации радикалните антиевропейци в парламента в Хага ще са рекордно много. От партията на Рюте са оптимисти, че коалиционно споразумение ще има до лятото. Това значи скоро, като се има предвид, че преди 4 години такова беше постигнато цели 7 месеца след изборите.
„Във фокуса на тези избори беше управлението по време на ковидкризата. Премиерът имаше монопол върху пресконференциите. Правителството освен това похарчи милиарди за местната икономика. Почти нямаше място за опозицията в парламента. Рюте е лидер, който притежава политическа гъвкавост и не го е страх да се движи на ляво или в центъра на политическия пейзаж или пък да промени идеите си, например - за климатичните промени. Той също така включва идеите на опозицията. Наистина е трудно да бъде победен политически”, каза за предаването „Събота 150“ политическият анализатор от Нидерландия Софи ван Льовен.
След очакваното оттегляне на германския канцлер Ангела Меркел по-късно тази година Рюте ще стане най-дълго управлявалият европейски премиер след Виктор Орбан в Унгария. На какво се дължи политическото дълголетие на Марк Рюте според доц. Димитър Тошков от Института по публична администрация в университета в Лайден:
„Политиката в Нидерландия не е толкова персонализирана. Неговият успех е успех на партията и нейните политики... В личен план Рюте поддържа имиджа на човек, с когото обикновени хора могат да намерят общ език, ходи на работа с колело, на политик, който защитава интересите на средностатистическите граждани, готов да е строг и справедлив, когато трябва“.
„Твърде е рано да се каже дали Нидерландия ще промени позицията си спрямо Брюксел. Зависи кои партии ще сформират следващото правителство. Ако Рюте ще трябва да се спогоди с левицата, вероятно ще трябва да промени малко тона си спрямо Европейския съюз. Но ако правителството не е център-ляво, това няма да се случи. Понякога наричат Рюте „Господин Не” в Европа, защото се противопоставя на пренасочването на средства от по-богатите към по-бедните страни членки. Но по въпроси като климат, отбрана и търговия вижданията му съвпадат с тези на Франция и Германия”.
„Гласуването във времена на Covid беше различно - от кола, от колело. Хората над 70-годишна възраст имаха правото да гласуват по пощата. Тази възможност беше нещо ново. Много хора гласуваха успешно дори предвид заплахата Covid-19“, подчерта Ван Льовен. Според Отенс е имало проблем с гласуването по пощата. Около 8 процента от далите вота си по този начин не са отделили правилно бюлетината от картата за гласуване. Министърът на вътрешните работи постанови въпреки това те да бъдат преброени.
Политическият пейзаж в Нидерландия е силно фрагментиран - в тези избори участваха 37 партии, от които се очаква 17 да съберат достатъчно гласове, за да получат поне едно място в 150-местната долна камара на парламента, и единственият начин за управление е чрез коалиция. Именно поради тази фрагментация процесът по сформиране на коалиция обикновено отнема няколко месеца преговори. Рюте, чиято партия ще получи поне 35 места, иска обаче в условията на пандемия необходимите за мнозинство 76 места да бъдат договорени възможно най-бързо, за което ще е нужно споразумение с поне още две партии. Освен познатите и в други страни в Европа партии - зелените, християндемократи, лейбъристи, в Нидерландия на тези избори имаше и нетрадиционни формации, като например партия, защитаваща правата на животните, партия на пенсионерите и хората над 50-годишна възраст, партия на пиратството за свобода в интернет, а на миналите избори - през 2017-а, имаше дори партия, посветена на хората, които ще се въздържат от гласуване, която беше обещала, че ако спечели някакви места, депутатите й няма да гласуват в парламента.
„Изборите потвърдиха основните характеристики на холандската политика - приемственост, прагматичност и предсказуемост. Вероятно правителството ще изглежда по същия начин с основна роля за консерваторите на Рюте. Очакват ни дълги коалиционни преговори“, прогнозира доц. Тошков.
Според Ван Льовен „това е либерална революция - две такива партии печелят“.
„Те ще работят за реформи в данъчната система и на пазара на труда. А другите партии, като социалистите и лейбъристите, отчетоха историческа загуба. И светът след ковид отново ще е Марк Рюте. Той вероятно ще стане най-дълго управлявалият лидер в Нидерландия и един от най-дълго управлявалите в Европа. Предстоят големи реформи, но преди това ще бъдат похарчени много пари - милиарди, за да се излезе от кризата през идните години”.
За Ник Отенс това са били избори за още от същото.
„По-голямата част от нидерландците са удовлетворени от сегашната ситуация. Рюте има висок процент на одобрение. 15 до 20 процента от гласоподавателите не са доволни и гласуват за крайната десница. Сега се наблюдава и малък сегмент от младите и цветнокожите, които чувстват, че са слабо представени. Те вкараха по-малки партии в парламента, които ще имат едно или няколко места. Очаквам въпросите, които те повдигат, да бъдат разгледани от партиите в центъра, за да си върнат те някои от тези гласове”.
Консервативната партия на премиера на Нидерландия Марк Рюте за четвърти пореден път е победител на парламентарните избори, проведени по време на национална блокада и доминирани от пандемията от Covid-19. Това става ясно при 88 на сто обработени..
Окръжният съд в Ловеч отложи за 10 февруари делото, на което трябваше да се разглежда молбата за условно предсрочно освобождаване от затвора на бившия кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева. Съдът в Ловеч разглежда молбата за..
Към момента нямаме данни за пострадали или намиращи се в засегнатите зони от земетресението в Санторини българи. Това каза на брифинг министърът на външните работи Георг Георгиев във връзка със сеизмичната активност в района на гръцките островите..
Шведските власти освободиха кораба "Вежен", а разследването е установило, че няма злоумишлени действия и инцидентът не е саботаж - това каза изпълнителният директор на параходство "Български морски флот" кап. Александър Калчев на брифинг по случая. Той..
Продължават да се увеличават болните от грип и ОРЗ в област Монтана. За изминалата седмица отчетената заболеваемост от грип и ОРЗ за област Монтана е 321 на 10 000 души население при 313 за седмица по-рано. От 29 януари Монтанско е в грипна..
Можем да отчетем, че този казус е затворен с позитивен край. Това каза пред журналисти министърът на външните работи Георг Георгиев по повод кораба "Вежен". Швеция освободи "Вежен", изключва умишлена повреда на подводния кабел По-рано днес..
Лидери на страни от Европейския съюз обещаха да отвърнат на американски мита върху европейския внос, каквито президентът на САЩ Доналд Тръмп отново се закани да наложи. На фона на сриващи се борсови индекси заради евентуална търговска война в..
Подпалвачът от Солинген, който запали сграда с чужденци и уби едно българско семейство миналата година, си призна вината изненадващо в съда. Процесът срещу 40-годишния мъж започна през януари, а присъдата се очаква да бъде произнесена през март. В..