Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разходка в резерват за камъни в Израел

Снимка: wikipedia.org

Всички сме виждали резервати за животни и за растения, но в Израел има резерват и за камъни. По-скоро за един камък, наречен йерусалимски, който се образува от специален морски пясък, раковини от изчезващ вид и се втвърдява от дъждовете. В резерват за камъни, който се намира в югозападната част на Израел, сред пустинята, но е и много близо до морето, беше кореспондентката на БНР Искра Декало.

От 2013-а година куркарът е със статут на защитен вид. 

"Сред пустинята почувствахме колко крехък и подаващ се на външни влияния е този оцелял пред хилядолетията материал", разказа Дани Дотан - служител в Управлението за опазване на природата и парковете и един от охраняващите го:

"Куркар е нещо характерно за крайбрежието от палестинската територия Газа до град Сидон в Ливан. Създал се е благодарение на наличието на пясък и черупки от морски организми. Той се получава ,когато вали дъжд върху пясъчни дюни. Малкото дъжд размина калция от обвивката на умрелите рачета. Когато тези кратки и не много интензивни дъждове престанат, калцият се втвърдява заедно с пясъка. При нас средното количество валежи е 200 мм, а на юг от палестинската територия Газа, в пустинята Синай, е по-малко. Няма достатъчно влага за да разтвори калция. Там пустинята е пясъчна, а не камениста. Когато има над 400 мм годишни валежи, дъждът размива калция и не остава в дюните и не се създава куркар.

Крепостите на кръстоносците по брега на Средиземно море са строени с този вид камък. Той е крехък и лесно се обработва. Поставен под въздействието на дъждовете и слънцето се втвърдява все повече и повече. Но вълните и времето го разрушават. Още повече, че в структурата му има раковини от изчезваш морски охлюв, което са една от тайните на неговата здравина. Названието идва от арабски и означава седиментна, пореста скала, образувана от смес на пясък с вкаменелости от морски животни, кварцови зърна и варовик. Първоизточник на тази смес са планините на Етиопия, от където природните стихии са ронили скали, чийто пясък по поречието на реката Нил стигат до морето. И точно там се образува неповторимата амалгама от тези разрушен скали и зърна от биокласти (пюре от скелети на морски животни), по-точно определен вид средиземноморски охлюв, които се съединяват и се отлагат в хребети като скали. Заради различните примеси камъкът е от бледо жълт до тъмно кафяв.

Елит Абади от Управлението за опазване на природата и парковете разказа: 

"Заради измирането на морска фауна, не само добивът на йерусалимски камък (съдържащ изчезнал вид ракушки), забранено е и събирането на е друг вид охлюв - аргаман, който също е пред изчезване. Преди месец, при археологически разкопки в рудниците на цар Соломон в долината Тимна бе открито малко парче плат, обагрено в пурпурно. Това е тъкан от лен и вълна, оцветена с вещество, изпускано от охлюва аргеман. То е запазило своя цвят и свежест, въпреки че въглеводородно датиране показва, че е на около 3000 години.

Това е било най-скъпото багрило в древността, преди да бъдат измислени химическите бои. За да се боядиса един царски плащ, са били необходими около 10 хиляди охлюва, които са достигали до големината на мъжки юмрук. Казват, че финикийците първи са открили способността тези рапани да изхвърлят багрилно вещество при дразнение. Започват да го събират хищнически. През средновековието вече почти не е имало от този охлюв в морето. Но тогава алхимиците създават химическите багрила. В последно време отново има мода за боядисване с естествени бои. В зависимост от концентрацията на слузта от аргеман, оцветителят може да е от тъмно червен (каквато е била плащеницата на императорите), през нюанси на лилавото (каквито са били ритуалните одежди на папи и патриарси), до лазурно син. Така са били боядисани дрехите на еврейските първожреци. Оттам е и лазурно синьото в националния флаг на днешен Израел.

Аргеманите са защитен вид сега и нашата организация следи за бракониери, които се опитват да ловят и изнасят този вид рапани. Тъй като само екземплярите, ловени в източното крайбрежие на Средиземно море, имат способността да изпускат такава слуз, която се ползва като оцветител, те са особено ценени. Продължават да са търсени на черния пазар. Качествата на тукашните аргемани са заради специфичните вещества в морските води в региона".

Репортаж на Искра Декало в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50
Петър Тодоров, подсъдим за катастрофата, при която загина 15-годишният Филип Арсов.

Разпит на свидетел по делото за смъртта на 15-годишния Филип Арсов

Пореден свидетел беше разпитан по делото срещу Петър Тодоров, подсъдим за смъртта на 15-годишния Филип Арсов, който беше прегазен на столичната ул. "Гурко" през септември 2023 година. Свидетелят Събина Христова разказа, че скоростта, с която се е движил автомобилът на Тодоров, е надвишавала драстично позволената в района. Чула зловещ удар, но не..

публикувано на 19.02.25 в 19:41

Предупредиха GSM операторите, че може да има и по-сериозни санкции за нарушени потребителски права

Повече диалог между телекомите и държавните регулатори. Това препоръча постоянно действаща подкомисия за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите. Депутатите от комисията предупредиха мобилните оператори, че може и да се замислят за по- сериозни санкции при нарушаване на правата на потребителите...

публикувано на 19.02.25 в 19:30