Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да разчетем резултата от домашните тестове за антитела

Д-р Цветелина Великова, имунолог: Скоро ще са достъпни и тестове за клетъчен имунитет

Снимка: БТА

„При разчитане на домашния кръвен тест за антитела трябва да имаме предвид, че в рамките на минути виждаме дали имаме антитела срещу вируса“, заяви пред БНР д-р Цветелина Великова, имунолог от болница „Лозенец“.

„Повечето тестове отчитат както антитела от клас имуноглобулин тип G, така и от клас имуноглобулин М. Ако видим черта или това е контролната линия на теста, това означава, че тестът е валиден. Ако няма тази чертичка, означава, че не можем да приемем неговия резултат.

Ако видим още една или две черти, това означава, че имаме антитела. Те може да са придобити, ако сме се срещали с вируса преди известно време, или ако сме се ваксинирали. С тези домашни тестове не можем да диагностицираме дали сега имаме инфекция, тези тестове не диагностицират дали сме болни, а дали сме се срещали с вируса.

БГНЕС

Ако от тези чертички имаме показател за имуноглобулин М и G, това означава скорошна или прясна инфекция, може да означава и сегашна или продължаваща инфекция, но както казах, тези тестове не се използват за диагностициране на вируса. Но ако имате и симптоми, по-добре да се направи и PCR – тест или антигенен тест. Ако имате IgG основен, заедно с IgM това означава, че инфекцията е била преди три – 4 седмици или месец“, поясни още в „Хоризонт до обед“ д-р Цветелина Великова.

"Ако чертата, получена при домашен тест за антитела е много бледа, това означава, че е по-добре да се направи нов тест в лаборатория", каза специалистът.

Тя посочи още, че ако искаме да измерим имунния си отговор след ваксинация, по-добре е да се направи тест в лаборатория, а не с домашен тест за антитела. Д-р Великова съобщи, че все още няма домашни тестове за измерване на клетъчния имунитет, но се разработват такива за използване в лаборатории и те ще навлязат за широка употреба. По думите й може да нямаме антитела, но да имаме клетъчен имунитет - и след ваксинация, и след преболедуване.

Още по темата можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18