Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подготовка на секциите за гласуване на българските граждани в Турция, в сила е пълен локдаун

Около 350 хиляди души са с български паспорти в страната

Истанбул - 31 март 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Рекорден брой са новорегистрираните в Турция с коронавирус днес - 42 308. От снощи в страната е наложена 56-часова пълна карантина - до понеделник сутринта.

В тази обстановка се подготвят секциите за гласуване на българските граждани. Днес до 18:00 часа трябва да бъдат запечатани всички изборни секции.

Около 350 000 са изселниците с български паспорти в Турция, сочат данните на местните организации. Най-голям брой декларации за вота в неделя са подадени онлайн тук. За разлика от предишни избори, когато имаше изискване декларацията за гласуване да бъде попълвана пред представителите на СИК, сега избирателите могат да идват с предварително попълнен документ.

В деня на размисъл и утре е в сила комендантски час, забранено е излизането навън, затворени са всички магазини и заведения. А българските гласоподаватели ще могат да се придвижват, показвайки на властите български документ за самоличност.

Командированите от България членове на секционните избирателни комисии пристигнаха в Турция в четвъртък, а днес пред всяка секцията те се събират, за да я подготвят за изборния ден - извършва се дезинфекция на помещението, тестват се компютрите и необходимата техника. Процесът трябва да завърши до 18:00 часа.

Тази година не се очакват така наречените изборни екскурзии заради изискванията за PCR тест. И все пак някои български граждани може да решат да пътуват до България, но то ще е с редовните автобусни линии или личен транспорт.

На Египетския пазар в Истанбул - 31 март 2021 г.

Същевременно Covid пандемията в Турция e в разгара си и продължават да затварят бизнеси

Във всички 81 турски провинции тази седмица имаше рязък скок в Covid заболеваемостта. Най-тежка е ситуацията в Истанбул.

За Рамазан президентът Реджеп Ердоган обяви затягане на мерките и от 13 април ще затворят ресторанти и кафенета.

До 31 май турските власти намалиха ДДС за сектора на услугите и хотелиерството от 8 на 1 процент. Това обаче не помага на хората.

Мустафа Ачигьоз държи заведение от 30 години:

„Преди пандемията 10 души работеха за мен. Сега вече самичък работя, иначе няма хора, които да искат да работят - просто аз не мога да им плащам заплати“.

Наемът на заведението, което държи Мустафа, е 10 хиляди лири месечно, а помощта на властите:

„За една година три пъти по 1000 турски лири ни дадоха“, казва Ачигьоз.

Исмаил Караджа държи семеен хотел. Персонал вече няма. Работят само членове на семейството му, а помощта, която е получил: „Нула“, лаконичен е Караджа.

На този фон приблизително 20% от населението на Турция вече е ваксинирано срещу коронавирус, а страната се нарежда на 6-то място в света по брой имунизирани. 

Имунизацията започна в средата на януари с китайската ваксина на Синофарм, а от вчера вече има и ваксини на „Пфайзер“ и „Бионтек“.

Турция днес отчете рекордно висок брой на нови инфекции, а страната е в капана на бързоразпространяващите се британски и африкански варианти на вируса, предава специалният пратеник на БНР.

Снимката е илюстративна - ваксинират възрастна жена в болница Sancaktepe Education and Research Hospital в Истанбул - януари 2021 г.

Севил Боруджу пристига в Истанбул преди 30 години, лаборантка е в най-голямата болница в Истанбул:

„Имаше доста опашки, свързани с пандемията. За PCR тестове, бяха дошли много болни“, разказа тя.

Имунизацията в Турция досега беше изцяло с китайската ваксина, а вчера пристиганаха и 2,8 милиона дози от „Пфайзер/Бионтех“.

Недим Биринджи е специалист в ръководството на общо 80 държавни болници в Истанбул.

„Гражданите имат право да избират болница, личен лекар, частна болница или университет, датата, часа и даже сега вече има възможност да избират коя ваксина иска“.

Сега в Турция се ваксинират хората над 65 години, а имунизацията е разделена на 4 фази на възрастов принцип:

„Ваксинацията много активно върви. Приблизително 20% от населението на Турция са ваксинирани с първа и втора доза. Вчерашните данни бяха за ваксинирани около 16,5 милиона в Турция, от тези 16 милиона и половина, около 9 милиона и половина само първа ваксина са направили“.

Както и в България и в Турция има много хора, които предпочитат да изчакат за ваксиниране. Същото решение е взела и Севил Боруджу, макар да е медицински работник.

„Все още няма някакво заключение и затова аз не се ваксинирах“.

Очаква се в края на лятото Турция да започне имунизация и с турска ваксина.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Италия: Емилия-Романя е най-разтревожена от митата на САЩ

Митата от 30% на Доналд Тръмп, обявени за европейските страни, в Италия разтревожиха най-много област Емилия-Романя, за която САЩ са първа експортна дестинация. Областният управител Микеле Де Паскале призовава за незабавна намеса, защото "спешно е необходим сплотен и ефективен отговор на европейско и национално ниво", пише ежедневникът..

публикувано на 13.07.25 в 07:45
Младите лекари в Университетската държавна болница

За добрите примери и лекари в Университетската държавна болница "Канев" в Русе

След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както законодателен, така и ментален. Как стои тази тема в Русе и най-голямата болница? 61 са лекарите-специализанти, които работят и учат в Университетската държавна болница "Канев" в Русе. Ще сме още по-точни..

публикувано на 13.07.25 в 07:45

ЕС и Мексико очакват споразумение за митата със САЩ

Европейският съюз и Мексико изразиха очакване за постигане на споразумение със Съединените щати, след решението на президента Доналд Тръмп, от 1 август вносът от двете страни да се облага с 30% мита. Американският президент заяви, че ще повиши митата още повече, ако ЕС или Мексико предприемат ответни мерки. 30-процентната ставка за ЕС е с..

публикувано на 13.07.25 в 07:40

Ще има ли шоколад в следващите години или това лакомство ще се превърне в лукс?

Ще има ли шоколад в следващите години или това популярно лакомство, скоро ще се превърне в лукс? Болест по дърветата унищожавам цели какаови плантации в Южна и Централна Америка. Какаовите горички в Западна Африка( Гана, Нигерия, Камерун ) не успяват да компенсират дефицита на суровина. Дърветата, раждащи шушулките, в които са скрити какаовите..

публикувано на 13.07.25 в 07:30

Най-малко 6 жертви на руски удари в Украйна

Шест са жертвите на последните мащабни въздушни удари на Русия в Украйна, при които са били използвани повече от 620 ракети и дронове. Двама души са загинали и 20 са били ранени в град Черновци - един от културните центрове в Западна Украйна, разположен недалеч от румънската граница.  Избухнали са няколко пожара, засегнати са жилищни и..

публикувано на 13.07.25 в 07:29

Свиленградски съд пусна под гаранция от по 6 хил. лв. задържани за нелегална цигарена фабрика

Състав на Районен съд – Свиленград не уважи искането на прокуратурата за налагане на постоянна мярка за задържане под стража за Димитър Перчемлиев и снаха му Росица Перчемлиева и постанови парична гаранция от по шест хиляди лева за всеки един от тях, предаде БТА. Перчемлиеви са обвинени за държане на акцизни стоки в голямо количество без..

публикувано на 12.07.25 в 20:19

Протестно автошествие "Не на еврото" премина по централните улици на Варна

Протестно автошествие със знамена и плакати "Битката тепърва предстои ","Не на еврото", организирано от партия "Възраждане", премина по централните улици на Варна Протестиращите казаха, че няма да се откажат от протестите и че до първи януари могат да се задействат механизми, които да възпрепятстват влизането ни в еврозоната, въпреки..

публикувано на 12.07.25 в 19:40