Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подготовка на секциите за гласуване на българските граждани в Турция, в сила е пълен локдаун

Около 350 хиляди души са с български паспорти в страната

Истанбул - 31 март 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Рекорден брой са новорегистрираните в Турция с коронавирус днес - 42 308. От снощи в страната е наложена 56-часова пълна карантина - до понеделник сутринта.

В тази обстановка се подготвят секциите за гласуване на българските граждани. Днес до 18:00 часа трябва да бъдат запечатани всички изборни секции.

Около 350 000 са изселниците с български паспорти в Турция, сочат данните на местните организации. Най-голям брой декларации за вота в неделя са подадени онлайн тук. За разлика от предишни избори, когато имаше изискване декларацията за гласуване да бъде попълвана пред представителите на СИК, сега избирателите могат да идват с предварително попълнен документ.

В деня на размисъл и утре е в сила комендантски час, забранено е излизането навън, затворени са всички магазини и заведения. А българските гласоподаватели ще могат да се придвижват, показвайки на властите български документ за самоличност.

Командированите от България членове на секционните избирателни комисии пристигнаха в Турция в четвъртък, а днес пред всяка секцията те се събират, за да я подготвят за изборния ден - извършва се дезинфекция на помещението, тестват се компютрите и необходимата техника. Процесът трябва да завърши до 18:00 часа.

Тази година не се очакват така наречените изборни екскурзии заради изискванията за PCR тест. И все пак някои български граждани може да решат да пътуват до България, но то ще е с редовните автобусни линии или личен транспорт.

На Египетския пазар в Истанбул - 31 март 2021 г.

Същевременно Covid пандемията в Турция e в разгара си и продължават да затварят бизнеси

Във всички 81 турски провинции тази седмица имаше рязък скок в Covid заболеваемостта. Най-тежка е ситуацията в Истанбул.

За Рамазан президентът Реджеп Ердоган обяви затягане на мерките и от 13 април ще затворят ресторанти и кафенета.

До 31 май турските власти намалиха ДДС за сектора на услугите и хотелиерството от 8 на 1 процент. Това обаче не помага на хората.

Мустафа Ачигьоз държи заведение от 30 години:

„Преди пандемията 10 души работеха за мен. Сега вече самичък работя, иначе няма хора, които да искат да работят - просто аз не мога да им плащам заплати“.

Наемът на заведението, което държи Мустафа, е 10 хиляди лири месечно, а помощта на властите:

„За една година три пъти по 1000 турски лири ни дадоха“, казва Ачигьоз.

Исмаил Караджа държи семеен хотел. Персонал вече няма. Работят само членове на семейството му, а помощта, която е получил: „Нула“, лаконичен е Караджа.

На този фон приблизително 20% от населението на Турция вече е ваксинирано срещу коронавирус, а страната се нарежда на 6-то място в света по брой имунизирани. 

Имунизацията започна в средата на януари с китайската ваксина на Синофарм, а от вчера вече има и ваксини на „Пфайзер“ и „Бионтек“.

Турция днес отчете рекордно висок брой на нови инфекции, а страната е в капана на бързоразпространяващите се британски и африкански варианти на вируса, предава специалният пратеник на БНР.

Снимката е илюстративна - ваксинират възрастна жена в болница Sancaktepe Education and Research Hospital в Истанбул - януари 2021 г.

Севил Боруджу пристига в Истанбул преди 30 години, лаборантка е в най-голямата болница в Истанбул:

„Имаше доста опашки, свързани с пандемията. За PCR тестове, бяха дошли много болни“, разказа тя.

Имунизацията в Турция досега беше изцяло с китайската ваксина, а вчера пристиганаха и 2,8 милиона дози от „Пфайзер/Бионтех“.

Недим Биринджи е специалист в ръководството на общо 80 държавни болници в Истанбул.

„Гражданите имат право да избират болница, личен лекар, частна болница или университет, датата, часа и даже сега вече има възможност да избират коя ваксина иска“.

Сега в Турция се ваксинират хората над 65 години, а имунизацията е разделена на 4 фази на възрастов принцип:

„Ваксинацията много активно върви. Приблизително 20% от населението на Турция са ваксинирани с първа и втора доза. Вчерашните данни бяха за ваксинирани около 16,5 милиона в Турция, от тези 16 милиона и половина, около 9 милиона и половина само първа ваксина са направили“.

Както и в България и в Турция има много хора, които предпочитат да изчакат за ваксиниране. Същото решение е взела и Севил Боруджу, макар да е медицински работник.

„Все още няма някакво заключение и затова аз не се ваксинирах“.

Очаква се в края на лятото Турция да започне имунизация и с турска ваксина.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Иран отхвърли обвиненията за планувано убийство на Тръмп

Иран определи като напълно неоснователни обвиненията срещу него за планове за убийството на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, предаде Франс прес. В изявление на външното министерство се подчертава също така, че Техеран отхвърля тези обвинения от страна на САЩ, според които, Иран е бил замесен в опит за убийствата на бивши и настоящи..

публикувано на 09.11.24 в 09:47
Плевен - парк

Николай Абрашев: Нов атракцион ще се строи в парк "Кайлъка" - Плевен

Едно от любимите места на плевенчани е парк “Кайлъка“. Близостта до града го прави предпочитано място за разходки и спорт. Посещава се активно през всички сезони. Но как се поддържа "Кайлъка", обявен за защитена местност и какви са намеренията на областната администрация за следващата година: "Първата ми работа беше да се срещна с министъра на..

публикувано на 09.11.24 в 09:30

Преди 35 години: Пада Берлинската стена

Преди 35 години пада Берлинската стена. С това започва да се руши целият Източен блок, към който принадлежи и България. Берлинската стена е издигната между Източен и Западен Берлин на 13 август 1961 г. с решение на правителството на Германската демократична република. На 9 ноември 1989 година след заседанието на Централния комитет на..

публикувано на 09.11.24 в 09:20

След победата на Тръмп: Пазарната стойност на "Тесла" надхвърли 1 трилион долара

Пазарната стойност на "Тесла" надхвърли един трилион долара след победата на Доналд Тръмп, предаде агенция ДПА. За последно компанията бе оценявана за толкова през 2022-ра година. Нейният собственик Илон Мъск бе един от най-видните поддръжници на кандидата на републиканците по време на предизборната кампания. Вчера той се включи от имението на..

публикувано на 09.11.24 в 09:10

Продължава издирването на изчезнали хора след наводненията в Испания

Властите в Испания продължават да издирват хора в неизвестност след катастрофалните наводнения в страната.  Агенция ДПА съобщава, като се позова на публикация на правителството на най-тежко засегнатата област Валенсия, в социалната мрежа "Х" че техният брой е 78. Според официалните данни броят на загиналите остава 219.  В област Валенсия са..

публикувано на 09.11.24 в 09:04

Отношенията на Украйна с Великобритания са се влошили с идването на власт на лейбъристите

Отношенията на Украйна с Обединеното кралство се влошиха, откакто лейбъристкото правителство пое властта през юли, казаха официални лица в Киев пред вестник "Гардиън", изразявайки разочарование от неуспеха на Лондон да достави допълнителни ракети с голям обсег. Премиерът на Обединеното кралство все още не е посетил Украйна четири месеца след..

публикувано на 09.11.24 в 09:00
Атанас Илков

Атанас Илков: МВР не беше страничен наблюдател на изборите

МВР не е било страничен наблюдател на проведените предсрочни парламентарни избори. Това заяви пред БНР министърът на вътрешните работи Атанас Илков. Организацията по цялостното обезпечаване на изборния процес е била сериозна. На територията на цялата страна са били проведени превантивни действия – в рисковите секции и райони...

публикувано на 09.11.24 в 08:40