Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласуването в Турция: Опашки, нерви и намеса на полицията

| обновено на 04.04.21 в 20:55
Секцията в Авджълар.
Снимка: Тоня Димитрова

Изборният ден в Турция започна бурно с хаос и напрежение, но приключи спокойно. В Истанбул повечето секции затвориха още преди 9 часа, предава от Турция специалният пратеник на БНР Тоня Димитрова.

През целия ден пред секциите имаше дълги опашки, потокът от хора започна да намалява след 19 и 30. В секцията в квартал Авджълар вотът беше удължен, докато свърши опашката от около 10 души.

Някои от гласуващите споделиха, че са се притеснявали от коронавируса и са искали да избегнат струпването на хора, поради което са отишли в секцията в последните възможни часове.

Всички останали 6 секции в Истанбул приключиха изборния ден навреме в 20 часа.

И тази нощ по време на броенето на бюлетините българските секции в Турция ще бъдат охранявани от турската полиция, а очакванията са избирателната активност в южната ни съседка да е по-ниска в сравнение с предишни избори. 

В Турция пред избирателните секции се образуваха опашки от желаещи да гласуват още преди началото на изборния ден. 

350 000 са българските граждани с право на глас в югоизточната ни съседка, а гласуването става в 35 секции.

Вотът започна с хаос и скандали, но във втората половина на изборния ден ситуацията се нормализира.

В повечето секции в Турция изборният ден започна с леко закъснение, докато членовете на секционните комисии решат как да бъдат попълвани декларациите за вот в чужбина.

Най-малко три от седемте секции в Истанбул – в Авджълар, Гюнешли и Картал – бе решено декларациите да се попълват вътре в секциите и това създаде напрежението:

„Каква е тази омраза? Просто не мога да ви разбера? В Германия така ли е, в Англия, в Америка?“;

„Не искате да гласуват турците. Това ви е основната цел“;.

„Хората, които ще гласуваме, трябва на тези изисквания да отговаряме. Щом трябва, добре“, казаха избиратели пред микрофона на БНР.

Ситуацията в секцията в Гази Осман паша беше спокойна през целия ден. Неджат Осман – генерален секретар на Асоциацията за помощ на емигрантите „Гази Осман паша“:

"Имаме специални автобуси, които организирахме за деня на изборния ден да превозват хората понеже е дъждовно".

В Анкара в квартала на изселниците "Пурсаклар" също е имало хаос, разказва Тидже Аглач:

"Те там са повечето възрастни. И да знаят български, не могат да попълнят, предполагам. Вече са на 80-80 и няколко години, ако искат да гласуват. Даже възрастните не искат да гласуват заради пандемията".

След първоначалния хаос заради правилата за попълване на декларации за вота ситуацията в секциите се нормализира.

След жалба излезе решение на ЦИК, че всички декларации за вота в чужбина могат да се попълват и предварително, а не в секцията и ситуацията се успокои. Дългите опашки обаче предизвикваха струпване на хора и задължителното разстояние от метър и половина не се спазваше масово.

Наложи се и намеса на турската полиция, която охранява секциите, за да раздалечи хората един от друг.

В Бурса проблемът е бил решен още в ранните часове на изборния ден и декларациите се попълват навън, разказва д-р Юксел Юскан, който е и депутат в Меджлиса от Народнорепубликанската партия, и изрази възмущение:

"Тези, които са командировани от ЦИК, не знаят правилата, Кодекса не знаят".

И в Бурса опашките са дълги и няма разстояние между хората: "Аз съм лекар. В тази пандемична ситуация хората как ще се пазят, как ще спазват физическото разстояние? Как? Това е безразумие. Наистина безразумие, с извинение".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20