Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жителите на село Каменци приемат с примирение трудностите

2
Храма на манастира „Възнесение Господне“
Снимка: Незабравка Кирова

В живописен каньон, заобиколено от стръмни, обрасли с гъсти гори, хълмове и скали се намира село Каменци, община Кайнарджа - Силистренска област.

40 км го делят от областния град, но за да се стигне до там, трябва да се минат още 6 км до село Средище, откъдето да се хване автобус. Било за Силистра, било за Добрич или Варна.

В селото някога е имало над 900 жители. Днес по избирателен списък са около 15 човека. Но реално са и по-малко. Повечето използват селото като вилна зона и да гледат пчелини.

Снежана и Георги Милеви са от постоянното присъствие в Каменци. В неделния ден те, както и много други българи, упражниха правото си на глас.

Снежана и Георги Милеви              Снимка: Незабравка Кирова

От десет години децата на Снежана и Георги Милеви живеят в чужбина. Виждат ги веднъж годишно, когато успеят да си дойдат.

В селото се губи обхватът за телефоните, а за интернет връзка не смеят и да мечтаят.  И въпреки тежкия си живот на село, винаги отиват и гласуват.

"Всеки има негова партия, всеки си гласува за себе си", каза Георги Милев.

"Селото ни е безлюдно вече, какво можем да очакваме - нищо. Поне по-спокоен живот да има за старите хора", каза Снежана Милева.

За жителите на село Каменци доставят два пъти в седмицата хляб.

"Лекарят идва от време на време. Едни изследвания беше дошъл скоро да ни прави", допълни Снежана Милева.

Според нея политиците трябва да бъдат честни, да изпълняват това, което обещават.

Снежана и Георги Милеви          Снимка: Незабравка Кирова

Да се върнат младите хора по родните места е единственото спасение, за да стане по-добър живота, смята кметът на Средище -  Гошо Манов. Той отговаря и за Каменци, и за още две обезлюдени села - Стрелково и Господиново.

"Трябва да се върне младежта от чужбина, друго какво може да се направи. Иначе няма как да стане, населението на цялата страна е застаряващо, трябва да се правят деца и да се заселват на село, да не бягат в чужбина и градовете".

Сред гората на най-високата част в селото се извисява  белокаменният храм на манастира „Възнесение Господне“. От дялан камък е строена през 1906-та година църквата.

Казват, че в този каньон, край Каменци са снимани кадри от филма „Време разделно“, но днес няма кой да разкаже за това.

 Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08