Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прочутият цигулар Даниел Хоуп гостува за първи път в България

Солистка в концерта на Софийската филхармония ще бъде и Александрина Пендачанска

Даниел Хоуп
Снимка: Даниел Валдхекер

В зала "България" тази вечер Софийската филхармония ще свири под диригентството на Григор Паликаров, а избраните автори са Рихард Вагнер, Рихард Щраус и Бенджамин Бритън. Концертът със звездното участие на оперната прима Александрина Пендачанска и цигуларя Даниел Хоуп ще може да бъде гледан и онлайн.

Даниел Хоуп е в елита на световните цигулари, възпитаник на школата на проф. Захар Брон, израснал в близък творчески контакт със сър Йехуди Менухин - един от великите музиканти на ХХ век.

Хоуп е особено популярен в наше време не само защото е чест гост на всички най-престижни оркестри и фестивали по света, не само заради богатата си дискография с над 25 албума като ексклузивен артист на Deutsche Grammophon, а и защото интересите му се простират далеч отвъд изнасянето на концерти с класическа музика - той е водещ на предаване за класическа музика по германското радио WDR3; от години е домакин на предаването Hope@9pm, което събира в Концертхаус Берлин известни музиканти и политици, за да разговарят по актуални въпроси; а през 2020 г., по време на пандемията, особено впечатляващи и търсени бяха поредиците Hope@Home и Europe@Home по телевизионния канал за култура ARTE, събрали стотици хиляди зрители и положителната оценка на феновете, на които се налага да прекарват времето си в изолация. В един от епизодите беше представена и българската музикална традиция, а гост в дома на Даниел Хоуп беше пианистката Дора Делийска.

Дора Делийска и Даниел Хоуп в Europe@Home

Цигуларят, роден в Южна Африка, израснал в Лондон, а в момента избрал Берлин за дом на семейството си, пристигна за първи път в България. Въпреки това обаче той призна в интервю за Програма "Хоризонт", че много харесва българската народна музика и е особено силно очарован от музиката на Панчо Владигеров - неговата Соната за цигулка и пиано е чул благодарение на свой приятел преди няколко години.

"Владигеров за мен е абсолютен гений като композитор. Открих музиката му преди около шест години - не знаех името му и когато чух музиката, просто възкликнах: "Коя е тази пиеса?!" Така започнах да откривам повече за него, за живота и музиката му, за работата му в Берлин. А когато Дора Делийска дойде да гостува в моето шоу, тя също донесе още музика от Владигеров. Сега имам чувството, че го познавам още по-отблизо.

Но също така българският фолклор - той е просто фантастичен, толкова емоционален и богат. Затова се радвам, че най-после съм тук. При това ще свиря британска музика - Концерта за цигулка и оркестър, опус 15, от Бенджамин Бритън. За мен той е много специален, но е и абсолютен шедьовър - много необикновено творение. Да го свиря тук, в тази прекрасна зала, с този превъзходен оркестър с чудесен диригент - това е фантастично. Те не изпълняват тази музика много често, а изглежда така, сякаш постоянно са я свирили. А това е най-страхотното усещане - че установяваш мигновено връзка с някого чрез музиката."

Цялото интервю с цигуларя Даниел Хоуп можете да чуете в предаването "Алегро виваче" на 20 април след 21 часа по програма "Хоризонт".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Даниел Хоуп

Серенадите на Даниел Хоуп и Цюрихския камерен оркестър

В очакване сме на първото гостуване в България на световноизвестния цигулар Даниел Хоуп, който на 15 април ще солира на Софийската филхармония в Концерт за цигулка и оркестър от Бенджамин Бритън. На диригентския пулт ще застане Григор Паликаров, а участие..

публикувано на 15.04.21 в 00:29
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за..

публикувано на 12.01.25 в 04:51