Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Язовир „Студена“ е пълен, вода ще има и при суха година

Язовир „Студена“, януари 2020 г.
Снимка: БГНЕС

Язовир „Студена“, който преди една година бе пред пресъхване, сега е препълнен. Само 4 млн. куб. м. го делят от максималния му обем. За да се осигури свободен обем, който да поеме евентуална висока вълна, в началото на годината бяха отклонени две от деривациите - Владайски и Паликарски канал, а малко преди януарските наводнения, когато река Струма излезе от коритото си в Батановци и Радомир, започна и контролираното му изпускане. В момента през таблените затвори в реката се изпуска почти толкова количество вода, колкото влиза в язовира. Целта е да се поддържа обем около 21 млн. куб. м., заяви пред БНР управителят на ВиК - Перник Борислав Иванов.

„Такъв обем държим от началото на годината. Целта е хем да имаме достатъчен обем за водоползване, хем да не се стигне до по-високи нива и да се наложи да изпускаме залпово по-големи водни количества. Реките са спокойни, могат да поемат количествата, които изпускаме в момента“. 

Иванов подчерта, че е в непрекъсната връзка както с кметовете, така и с областните управители, включително на Благоевград. По думите му по-голямата част от снега във вододайната зона над язовира се е стопила и не се очакват проблеми през следващите седмици. След май, когато се очаква притокът да намалее, изпускателите ще бъдат затворени, за да се запази достатъчно количество вода, което да стигне до следващата година.

„Ако се окаже суха годината, да сме спокойни, че ще имаме вода за ползване“. 

Снимка: БГНЕС

За тези, които са запознати със спецификата на язовира, няма нищо необичайно в това, че само за няколко месеца изпразненият язовир се напълни и възстанови водния си обем. Той е с капацитет 25.2 млн. куб. м. Водната криза дойде след две сухи години, изцяло амортизирана водопроводна мрежа, лошо управление и подценяване на риска на всички нива, в т.ч. въвеждането на воден режим постфактум.

„За около 3-4 месеца язовирът се напълни почти от нулата до около 18 млн. кубика“, припомни Борислав Иванов. По думите му, за разлика от други язовири в страната, които могат да поемат две-три поредни сухи години, този язовир е с обем, който подсигурява перничани за една година.

Днес язовирът е пълен. Благодарение и на природата, но и на инвестициите, които бяха направени във водопроводната мрежа. Въпреки критиките, непредубедените перничани си дават сметка, че без спасителния водопровод от София и без подменените 35 километра водопроводна мрежа в най-амортизираните участъци, водният режим щеше да бъде далеч по-дълъг, а вероятно и по-драстичен.

„Надявам се това да не се повтаря. За щастие загубите по мрежата след реконструкциите, които бяха миналото лято и есен, са доста по-малки и обемът, който има язовирът, ще стигне за доста по-дълго време, ако се случи такъв сух период“, увери Иванов.

Повече чуйте и в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51