Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Язовир „Студена“ е пълен, вода ще има и при суха година

Язовир „Студена“, януари 2020 г.
Снимка: БГНЕС

Язовир „Студена“, който преди една година бе пред пресъхване, сега е препълнен. Само 4 млн. куб. м. го делят от максималния му обем. За да се осигури свободен обем, който да поеме евентуална висока вълна, в началото на годината бяха отклонени две от деривациите - Владайски и Паликарски канал, а малко преди януарските наводнения, когато река Струма излезе от коритото си в Батановци и Радомир, започна и контролираното му изпускане. В момента през таблените затвори в реката се изпуска почти толкова количество вода, колкото влиза в язовира. Целта е да се поддържа обем около 21 млн. куб. м., заяви пред БНР управителят на ВиК - Перник Борислав Иванов.

„Такъв обем държим от началото на годината. Целта е хем да имаме достатъчен обем за водоползване, хем да не се стигне до по-високи нива и да се наложи да изпускаме залпово по-големи водни количества. Реките са спокойни, могат да поемат количествата, които изпускаме в момента“. 

Иванов подчерта, че е в непрекъсната връзка както с кметовете, така и с областните управители, включително на Благоевград. По думите му по-голямата част от снега във вододайната зона над язовира се е стопила и не се очакват проблеми през следващите седмици. След май, когато се очаква притокът да намалее, изпускателите ще бъдат затворени, за да се запази достатъчно количество вода, което да стигне до следващата година.

„Ако се окаже суха годината, да сме спокойни, че ще имаме вода за ползване“. 

Снимка: БГНЕС

За тези, които са запознати със спецификата на язовира, няма нищо необичайно в това, че само за няколко месеца изпразненият язовир се напълни и възстанови водния си обем. Той е с капацитет 25.2 млн. куб. м. Водната криза дойде след две сухи години, изцяло амортизирана водопроводна мрежа, лошо управление и подценяване на риска на всички нива, в т.ч. въвеждането на воден режим постфактум.

„За около 3-4 месеца язовирът се напълни почти от нулата до около 18 млн. кубика“, припомни Борислав Иванов. По думите му, за разлика от други язовири в страната, които могат да поемат две-три поредни сухи години, този язовир е с обем, който подсигурява перничани за една година.

Днес язовирът е пълен. Благодарение и на природата, но и на инвестициите, които бяха направени във водопроводната мрежа. Въпреки критиките, непредубедените перничани си дават сметка, че без спасителния водопровод от София и без подменените 35 километра водопроводна мрежа в най-амортизираните участъци, водният режим щеше да бъде далеч по-дълъг, а вероятно и по-драстичен.

„Надявам се това да не се повтаря. За щастие загубите по мрежата след реконструкциите, които бяха миналото лято и есен, са доста по-малки и обемът, който има язовирът, ще стигне за доста по-дълго време, ако се случи такъв сух период“, увери Иванов.

Повече чуйте и в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59