Жители на кв. "Бояна" в София протестираха заради намеренията на Столичната община да отдаде под наем единственото спортно игрище на открито в района.
Теренът е общинска собственост, а на мястото на зеления терен се предвижда частен инвеститор да изгради спортен комплекс. Наемът е за срок от 10 години, а жителите на "Бояна" се притесняват, че след построяването на комплекса няма да могат да спортуват свободно, тъй като ползването на игрището ще се заплаща.
В писмо до редица институции – до Общинския съвет, до главния архитект, до ДНСК - те настояват за незабавно спиране на заповедта на кмета Йорданка Фандъкова, одобряваща договора за наем и за неговото прекратяване.
Футболното игрище в "Бояна", или стадион "Кривуля", както го наричат местните, се намира в местността "Гърдова глава". От около седмица насам той е ограден и те предприемат протестни действия. Според тях в квартала и без това няма достатъчно детски и спортни площадки, а това е единственото място, където децата могат да играят футбол свободно.
Намеренията на Общината да отдаде терена под наем датират още от 2019 г., тогава гражданите подават жалба срещу строежа върху стадиона, но надеждите им, че ще успеят да го запазят, биват попарени преди няколко дни, когато виждат оградата около зелената площ. На мястото се предвижда изграждането на спортен комплекс, а инвеститорът е футболистът Даниел Боримиров.
"Разговор по казуса между Общината и гражданите обаче така и не са проведе", каза пред БНР Апрахам Асланян от инициативния комитет за запазване на пространството.
"Липсва каквато и да е прозрачност и информираност на обществото по отношение на казуса", каза още той.
Проектът на инвеститора предвижда на мястото да бъдат изградени три мини игрища за футбол и три тенис корта. Но най-голямото притеснение на жителите на "Бояна" е, че веднъж застроен, след години статутът на терена би могъл да бъде променен.
Кметът на район "Витоша" Теодор Петков е категоричен, че няма риск на мястото да бъде построено друго освен спортни съоръжения. Според Петков с отдаването на стадиона под наем ще се гарантира неговата добра поддръжка и ще се осигурят много по-добри условия за спорт.
Протестиращите събират и подписи в защита на терена и са изпратили писмо до главния архитект, до строителния контрол и до други контролни органи, в което сигнализират за "фрапантно нарушение на правилата за управление и разпореждане с общинско имущество по Закона общинската собственост".
Диалог обаче, макар и късно, все пак вече има. Инвеститорът Даниел Боримиров разговаря с хората:
"Тук ще бъде направен само спортен комплекс, намеренията ми са чисти. Хората от квартала срещу лична карта, че са жители, ще го ползват безплатно, училища и детски градини децата също ще го ползват безплатно".
Довечера тук отново се очаква да има протест с настояване договорът за наем да бъде незабавно прекратен. Утре предстои и среща в Столичната община, където всички страни ще търсят решение на казуса с футболното игрище в Бояна.
Още по темата в звуковия файл.
Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..