Пролетните празници от народния календар са сред най-чаканите и обичаните в долината на река Тунджа. Век след век християнска и езическа традиция са се преплитали, за да преминат през времето и да разкрият жизнелюбието и колорита на хората от този край. Как е посрещан най-големият християнски празник в Ямболско, каква емоция е носел и как го е запомнила народната певица Донка Бумбалова.
Любимата на поколения народна певица е родом от ямболското село Каравелово. То се намира между Ямбол и Елхово и в края на 40-те години на миналия век, когато се ражда Донка Бумбалова, в него все още се пазят народните традиции. Седмица преди Лазаровден и Цветница девойките се подготвят за моминския обичай Лазаруване, си спомня тя:
"Събирахме се в училище. Всички носехме цветя, правехме си венчета и песни пеехме, и играехме. Ходехме от къща на къща да пеем и която ни води, целува ръката на стопанката и ѝ дават паричка".
Преди Великден момичетата, участвали в Лазаруването разделяли поравно събраните парички, но с тях трудно можели да си купят, това което им се иска.
"Едно време нямаше играчки, ние си правехме. Аз например си бях направила кукла", разказва Бумбалова.
Но пък те, децата от онова време, са имали други - "живи играчки".
"Овце имахме и агънца, ходехме с другите деца извън селото, на поляната ги пасяхме и там си играехме", разказва Бумбалова.
В спомените на народната певица боядисването на яйцата и замесването на на козунаците е свързано с багри и ухание, а отиването на черква е било задължително.
"Нареждахме се и минавахме край попа и той с яйчицето – на челото кръстче ни поставяше", спомня си певицата.
Великденската трапеза е тази, която събира не само роднини, но и хора от цялото село.
"Колехме агне, вино с каната се изнасяше, всеки носеше нещичко - агнешко от комшиите да кусаме, кой направил кифлички, курабийки… беше много весело", връща се в атмосферата Донка Бумбалова.
А нейните пожелания към слушателите са:
"Да са живи и здрави, другото са бели кахъри, както се пее в една песен. Засмени, по песен да им върви и да обичат народната песен".
Интервюто с Донка Бумбалова можете да чуете в звуковия файл.
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура . В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..
Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България . Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..
"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
60 млади учители от цялата страна обсъждат до края на тази седмица в архитектурния резерват Арбанаси какво е да си преподавател на дигитално..