"Отношенията между църква и държава в България имат фабричен дефект". Това каза пред БНР д-р Смилен Марков, преподавател по християнска философия във Великотърновския университет, и обясни, че това е свързано с факта, че Българската държава възниква след Българската църква и въз основа на нея:
"Това води до едни напрежения, които след Освобожденията се проявяват. От една страна - маргинализация на църковната йерархия спрямо Вселенското православие, което води до още по-голяма зависимост от държавната власт. ... След 9 септември идва комунистическата диктатура, която открито проповядва неприязън към църквата и както казва Георги Димитров - ако ще съществува тя, може да е само като пазител на някакви традиционни и исторически ценности, т.е. като музеен експонат".
По думите му понятието религия не е ясно дефинирано - кое е религия и кое - не, не е толкова лесно оценимо:
"Феномени, които ние не свързваме с религията, често имат религиозен заряд. Човекът има памет за свещеното, обикновено тази памет е за блажения живот. С тази памет обаче може да се злоупотребява - в това число и политически, а злоупотребите водят до прояждане на свободата, което е уязвяване на човешкото. Християнството предлага в тази памет за свещеното да просветне паметта за свободата, това е свободата, която е във Възкресението!".
В предаването "Преди всички" д-р Марков подчерта, че свободата е за сбъдване на новия човек.
"Учението на християнската вяра сочи, че смъртта е напълно несвойствена за човека, тя е тотално неприемлива, тя е непоносимо скандална. Вярващият християнин не се крие от това, а върви към него, знаейки, че вътре, в този скандал, Христос е устроил победа и е отворил възможност за нов начин на живот. Смъртта е толкова страшна и непоносима за вярващия, та чак е радостна и обнадеждаваща. С този парадокс живее вярващият", обясни преподавателят по християнска философия.
Интервюто на Ирина Недева със Смилен Марков в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова излезе с позиция, в която заявява готовността на парламента да подкрепи мерките, предложени от регулаторите и изпълнителната власт, в случай че се установят законодателни пропуски, позволяващи спекула след въвеждането на еврото. Киселова посочва, че въвеждането на еврото като официална..
Присъединяването към еврозоната е стратегически избор, който носи стабилност, доверие и достъп до мощни финансови и икономически ресурси. Това заяви управителят на БНБ Димитър Радев в блиц интервю за БТА, дадено минути, след като страната ни получи финално зелена светлина да се присъедини към еврозоната от 1 януари догодина. ЕП подкрепи..
България ще бъде стожер на фискалната дисциплина в еврозоната, заяви министърът на финансите Теменужка Петкова на официалната церемония по подписването на финалните документи за влизането на България в еврозоната и въвеждането на еврото в нашата страна на 1-ви януари 2026 г. На нея присъстваха Стефани Лосе, икономически министър на Дания,..
Мнозинството от израелците са разочаровани, че срещата на премиера Бенямин Нетаняху с американския президент Доналд Тръмп не завърши с примирие за ивицата Газа. Израелската офанзива срещу анклава продължава да взима жертви и от двете страни. Нетаняху пристигна във Вашингтон за среща с Тръмп Американският президент изрази убеденост, че..
След гласуването в Европейския парламент в Страсбург и на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което финализира процеса по влизане на България в еврозоната и въвеждането на еврото в нашата страна, последваха поздравления от държавници и политици в София. Премиерът Росен Желязков написа в платформата "X": "Успяхме! От..
В този час се очаква Окръжният съд в Плевен да се произнесе дали обвиняемият да бъде пуснат с по-лека мярка по делото за катастрофата, в която загина 12-годишната Сияна. В залата не са допуснати журналисти и граждани по разпореждане на съдията. Напрежение се създаде в града, след като не само граждани и близки не бяха допуснати в залата..
Успяхме! От 1.1.2026 г. България официално ще приеме еврото. Благодарим на всички институции, партньори и всички, чиито усилия направиха този важен момент възможен. Това написа в Х премиерът Желязков. ЕП подкрепи присъединяването на България към еврозоната Съветът на ЕС прие трите правни акта за въвеждането на еврото в България от 1 януари..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..