Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Христов: Местообитанията на домашните врабчета се увеличават

Полско врабче (Passer montanus)
Снимка: vrabcheta.bg

Тазгодишната кампания "Ние броим врабчетата“ е пета поред и са се включили рекорден брой доброволци. Интересна тенденция е значителният спад на локациите, в които не са наблюдавани никакви врабчета. Тази година това са едва 10%, за разлика от предишните две, когато бяха 33% за 2019  и 28% за 2020 година. От Българското дружество за защита на птиците обясняват, че това е важен показател, тъй като от него се получава информация за това какви местообитания отблъскват врабчетата и съответно какви са заплахите, водещи до намаляването им.

"Забелязваме сериозен спад на местата, където няма врабчета. Това е една положителна новина. На все повече места участниците са успели да запишат врабчета и това е едно от най-важните неща в кампанията. Повечето от останалите изводи, тенденции и закономерности, които сме забелязали до момента, се запазват, като най-голям дял от всички наблюдавани врабчета са домашните врабчета - те са близо 70% от всички записани, следвани от полските и испанските. Традиционно също така виждаме предпочитанията на птиците към зелените площи, междублокови пространство, къщи с дворове, където има достатъчно храна, места, където могат да гнездят", каза за БНР Йордан Христов от Българското дружество за защита на птиците.

Снимка: БГНЕС

Според Христов наблюдава се стабилизиране на броя на врабчетата у нас:

"Важното е, че птиците показват подходящите места както за тях самите, така и за хората - една и съща среда, която е подходяща и за тях, и за нас", допълни в предаването "Рано в неделя" Христов.

Започва нов атлас на гнездящите птици за България. Инициативата ще продължи 5 години.

"Има сериозни дейности за опазване на египетския лешояд, който е една от най-редките птици в България. За съжаление останали са няколко десетки двойки - под 20 гнездящи двойки, като всяка година те намаляват. През тази година ще се опитаме да работим с хора по места, с големи компании, които имат роля за опазването на птиците".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кюстендилци излизат на протест срещу ветроенергиен парк в Осогово

Расте недоволството срещу разполагането на ветрогенератори в Осоговската планина по пътя на основния маршрут към връх Руен . Кюстендил e на крак срещу изграждането на ветроенергиен парк. За 14.00 ч. пред Общината е заявен протест. По това време общинските съветници ще гласуват за инвестиционното намерение на софийско дружество да изгради..

публикувано на 30.04.25 в 08:18

Деинфлуенсърите: Откажи, намали, поправи!

Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..

публикувано на 23.04.25 в 10:26

Ейдън Шарън от "Денят на Земята": България може да бъде по-силна и независима със зелена енергия

Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..

обновено на 22.04.25 в 16:39

Доктор Луиз Арчър: Можем да помогнем на белите мечки да не изчезнат

Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..

обновено на 12.04.25 в 18:48
Илюстративна снимка - затворът в Самораново, изграден с помощта на Норвежкия финансов механизъм

Затвори без въглероден отпечатък - пилотно в Плевен и Белене

Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..

публикувано на 11.04.25 в 09:30
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39