"45-ият парламент ще остави следа с това, че е само с един приет закон - Изборният кодекс, който предизвика доста разнопосочни тълкувания". Това мнение изказа пред БНР проф. Тодор Галунов, преподавател по политология във Великотърновския университет. Той добави, че това Народно събрание ще се запомни като най-краткото в новата история. 1913-а и 1923-та година са били също много къси парламентите.
Според него парламентът е показал, че "сегашното поколение български политици трудно работи в консенсус":
"Синдромът на идеята да има една силна партия и крехка опозиция, която да да не ѝ пречи много, сякаш стои в българското политическо общество. Надделяха партийните сметки - какво би станало, ако някоя състави кабинет. Ако направим баланс между държавническото мислене и партийността, надделя идеята дали нови избори ще донесат дивиденти на някого и по-малко на друг".
Проф. Галунов предложи при една бъдеща конституционна реформа да се разпише ясен срок, когато се връчва проучвателен мандат на първата и втората политическа сила в Народното събрание:
"Защото в момента има противоречиви тълкувания. ... Както и сега - за разпускането на парламента - когато се изчерпи възможността да се създаде правителство, парламентът не е изпълнил своята функция и трябва да се разпусне. Виждаме, че в момента НС не се разпуска, въпреки че Конституцията не дава възможност той да продължи своята работа".
Преподавателят по политология беше категоричен, че не звучи прецизно решението да се удължава срокът за разпускане на НС заради това, че ЦИК няма да може да се справи със задачата си. Той уточни, че и при такава ситуация трябва да бъде фиксиран точен срок:
"В момента се създава впечатлението, че едва ли не всичко е на ръба на правомощията на президента и той донякъде е на път да излезе извън рамките на нормите за разпускане на парламента".
По думите на проф. Галунов втората партия на последните избори - "Има такъв народ", се е държала като победител и всички са очаквали тя да състави правителство.
Според него е некоректно към избирателите поведението на партиите, които заявяваха, че ще кажат с кого ще се коалират, но след като минат изборите.
"Партиите трябва да са по-честни и да кажат къде отиват и какво ще направят. Отсега да кажат дали ще направят някакъв кабинет, защото, ако резултатите се повторят, какво ще прави днешният политически елит - ще търси избори до дупка ли. Защо? Кому е нужно!".
Проф. Тодор Галунов посочи, че рязкото политическо говорене, което е базирано на разкритията в комисията за ревизия на управлението през последните 10 години, ще повлияе на предстоящите избори в две посоки:
"ГЕРБ ще направи опити да мобилизира своя електорат. От друга - това говорене ще се яви като стимул към избирателите, които искат промяна, да гласуват за партиите на промяната".
По думите му не бива да се натоварва със свръх очаквания служебния кабинет, който ще бъде създаден от президента Румен Радев.
Интервюто на Даниела Големинова с Проф. Тодор Галунов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Министърът на регионалното развитие Иван Иванов разпореди фирми, които не са се справили с почистването през тази нощ на пътни участъци от Източна България, да бъдат глобени с 5000 лева на час за времето на неизпълнение. От своя страна Агенция "Пътна инфраструктура" е предприела допълнителни мерки в районите, за които бе обявен оранжев код. Там..
Снеговалежът в Русе продължава и създава проблеми за почистването на улиците. Само до обедните часове 23-ма са гражданите, които са пострадали и са потърсили помощ в ортопедичните отделения на двете болници. Ситуацията е сложна и са затруднени доставките на основни хранителни продукти за кварталните магазини. "Никъде не е..
Владимир Путин е готов да разговаря с президента на Украйна Володимир Зеленски, "ако е необходимо". Това обяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предаде Би Би Си. Позицията на Кремъл идва на фона на започналите в столицата на Саудитска Арабия преговори между външните министри на Съединените щати и Русия - първите между..
Министерският съвет не е обсъждал хипотеза за евентуално участие на България с мироопазващи сили в Украйна, заяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна Коментарът му дойде в отговор на заявеното по-рано от президентът Румен Радев Народното събрание и..
Ако сега не се вземат мерки по отношение на наркотиците, след 10-15 години ще е много трудно за овладяване . Това каза пред БНР проф. Николай Радулов, депутат от МЕЧ и бивш секретар на МВР, и допълни, че основен проблем е това, че се действа реактивно по темата за наркотици, вейпове и райски газ, а това е демографски, национален, социален..
В Пловдив министърът на земеделието Георги Тахов обяви, че започва преглед на всички порочни практики в сектора. Информацията за тях ще бъде изпратена на Министерство на икономиката, които могат да извършат проверки и да наложат санкции. По думите на министър Тахов това ще бъде част от подготовката на Закон за агрохранителната верига...
Изглежда, че няма да са много страните от ЕС, които ще изпратят мироопазващи сили в Украйна, ако се стигне до мирно споразумение . Това обясни пред БНР Георги Готев, Euractiv Bulgaria. "Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма", заяви днес президентът Румен Радев ...
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..