Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Габровският карнавал ще се проведе на 22 май

Снимка: Велина Махлебашиева

Габровският карнавал наближава, по-малко от седмица остава до най-веселото събитие в града на шегаджиите, което тази година ще се проведе на 22 май. Миналата година балканджиите се смяха от балконите, заради тежките ограничителни мерки. Сега отново празникът няма да е като друг път, и вместо колоните от маскирани да преминат в шествие през града, веселите сцени ще са статични, а публиката ще се движи по карнавалното трасе. Най-мащабното събитие в Габрово ще припомни историята на общоградското забавление от края на 19-и век до днес.

С маскени балове и с пъстро улично шествие в миналото габровци празнували Сирни заговезни. Излизали на тиферич, на поляна извън града, с градската духова музика и играели хора и ръченици. За увеселението пристигали смешници от цялата страна и кукери, които гонели злите сили. Градското оживление било съпровождано от вик и олелия и оттам дошло името на празника „Олелийня“.

Изследователите на карнавала описват различните лица на празника през годините, зародил се спонтанно и просъществувал до днес, но прекъсван на два пъти - през Втората световна война и в първите години на Промяната. След осемгодишна пауза, през 1998 година, когато Европейската комисия дала пари на габровската управа, за да ги употреби за най-важното в онази финансова криза, тя, управата, в сдружение с културните институти и училищата решила, че като са недостатъчни за хляба народен, то да ги даде за организиране на зрелище. Така се родил Евроден ‘98 и Карнавалът отново се върнал!” - припомня Татяна Цанкова, бившият дългогодишен директор на Дома на хумора и сатирата.

Историята на веселия габровски празник ще ни върне тазгодишното издание. За да се избегне струпването на публика, карнавалът ще е статичен и през целия ден, а зрителите ще се движат по трасето, чието начало ще е пред Веселата къща. Главните герои в този първи сюжет ще са габровските зевзеци. За техните смешки, граничещи понякога с абсурда дори, разказват архивите и съвременниците на онова минало, в което хората са прихвали да се смеят на изпълненията на ваксаджията с артистичния псевдоним Марио Каварадоси, изживявал се като габровския тенор. Той обикалял учреждения, училища, магазини, и места, където се тълпели хора, за да им пее театрално арии от различни опери.

Карнавал в Габрово             Снимка: Велина Махлебашиева

Йордан Ташков, дългогодишен учител и директор на местната математическа гимназия, се връща в детството си, преди близо 70 години, и разказва истории от миналото на Габрово, прочуло се със своите чешити

"Марио беше ваксаджия. Неговото сандъче беше много красиво и като нареди едни такива четки. Той беше личност".

Карнавалът ще върне спомена и за големия шегаджия Нуньо фотографа, който пристигнал в Габрово от Казанлък и находчиво се настанил на централно място в града. До дървения му фотоапарат имало празна каца, необходима за снимките.

Йордан Ташков припомня и за амбулантния търговец Оката-О, който разнасял стоката си в една кошница. Предлагал сяра за различни болежки, прах против бълхи и въшки, отрова и капани за мишки, мента за корем и галантерийни стоки. За да покаже на клиентите си, че сярата не е отровна, налапвал една лъжица от нея.

"Една от най-големите атракции беше Оката-О. Той беше неповторим".

За тези чешити от миналото ще припомни габровският карнавал на 22 май. От зараждането на веселия празник, през социализма, та до днешното време и съвременните сюжети и персонажи, благодатни за окарикатуряване. Ще видим както Тато, така и Делян Пеевски, а джипката на Бойко Борисов ще се състезава по карнавалното трасе с ферарито с цвят червен на Слави Трифонов. Отдавна политическата реалност е на прицела на сценаристите, които интерпретират актуални теми като ваксинацията, онлайн обучението, „Зелената сделка“.

Освен карнавалните картини, по трасето ще бъдат разположени три сцени с музика, фокуси и стендъп комедия. Рязането на опашката на габровската котка е неотменна част от празника, който ще завърши с фойерверки и концерт на "Фондацията“, Мария Илиева, Любо и Графа.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09