Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Японско изкуство + българска сръчност = световен рекорд

Николай Стефанов от Горна Оряховица направи най-малкия оригами жерав в света, сгънат единствено с ръце

Рекордният мъник е изящно сътворен от Николай Стефанов с внимание към детайла.
Снимка: Николай Стефанов

Малък мащаб на хартията, но голям майсторлък и крехко, минималистично изящество на финала. С тези думи можем да опишем творението на Николай Стефанов. 29-годишният икономист, който от над 10 години се занимава с оригами, успя да сътвори най-малкият хартиен жерав в света, създаден единствено с ръце и с размер милиметър и половина.


Японската дума за жерав, сгънат от хартия е orizuru. Смята се, че това е най-класическото и традиционно японско оригами. В културата на страната на изгряващото слънце вярват, че крилете му отнасят душите на хората в рая.

Политаме към рая на жеравното оригами творчество заедно със самия Николай Стефанов, който хронологично ни разказва за мащабите на своите хартиени птици. Започва първо с 4-милиметров жерав, след което постепенно и търпеливо намалява размера, за да стигне до рекордния малък красавец от милиметър и половина.

Бандерол, пръсти и здрави нерви

Николай изработва жеравите си от бандероли за цигарени кутии, откъсва малък квадрат и магията започва. Малко повече за симпатичния хартиен дребосък от неговия автор: „Започнах първо с 2-милиметров жерав. Използвах пинсета, но тя само ми пречеше, защото деформираше хартията в различни етапи от сгъването. Оставих я и започнах да сгъвам с пръсти.“

Финалният опит му отнема около час и 15 минути: „Имах няколко неуспешни опита за милиметър и половина, но в крайна сметка се получи. Човек не трябва да брои провалите си, а само успехите – те са важни.“

Николай казва, че има две основни трудности при създаването на миниатюрните хартиени птици: „Първата е да може да се захване статично хартията, за да не бяга. Втората е самото сгъване, защото е много трудно да се сгъва по ръб и на точно определено място, при положение, че се борави с толкова малко парченце хартия.“

Колко здрави нерви трябва да имаш? „Не съм много търпелив, но сгъването на оригами калява нервите и търпението. То подобрява на пръв поглед второстепенни качества у човек, като концентрация, воля и психика.“

Някои от другите оригами произведения на Николай

Български Vs японски жерав

Рекордът за най-малък жерав в света, но сгънат с помощни средства (игла и микроскоп), е на японецът Наито Акира. В продължение на 40-50 години той се състезава със себе си, като подобрява собствените си постижения. Жеравът, който е направил, е с размери 0.1 мм или една десета от милиметъра, равняващи се на 100 микрона.

Японецът обаче не трябва да е спокоен, защото вече има сериозна заявка за конкуренция в лицето на Николай.

„Той се движи в собствен коловоз, аз се движа в успореден. Надявам се един ден да се прехвърля при него и един ден да му стана конкуренция. Имам да изям още доста хляб, но съм на прав път и лека-полека ще го настигна“, казва нашият оригами майстор и мъдро продължава: „Няма невъзможни нещо. Човек трябва да вярва в себе си и нещата ще се получат“.

Цялото интервю с Николай Стефанов може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30