Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Японско изкуство + българска сръчност = световен рекорд

Николай Стефанов от Горна Оряховица направи най-малкия оригами жерав в света, сгънат единствено с ръце

Рекордният мъник е изящно сътворен от Николай Стефанов с внимание към детайла.
Снимка: Николай Стефанов

Малък мащаб на хартията, но голям майсторлък и крехко, минималистично изящество на финала. С тези думи можем да опишем творението на Николай Стефанов. 29-годишният икономист, който от над 10 години се занимава с оригами, успя да сътвори най-малкият хартиен жерав в света, създаден единствено с ръце и с размер милиметър и половина.


Японската дума за жерав, сгънат от хартия е orizuru. Смята се, че това е най-класическото и традиционно японско оригами. В културата на страната на изгряващото слънце вярват, че крилете му отнасят душите на хората в рая.

Политаме към рая на жеравното оригами творчество заедно със самия Николай Стефанов, който хронологично ни разказва за мащабите на своите хартиени птици. Започва първо с 4-милиметров жерав, след което постепенно и търпеливо намалява размера, за да стигне до рекордния малък красавец от милиметър и половина.

Бандерол, пръсти и здрави нерви

Николай изработва жеравите си от бандероли за цигарени кутии, откъсва малък квадрат и магията започва. Малко повече за симпатичния хартиен дребосък от неговия автор: „Започнах първо с 2-милиметров жерав. Използвах пинсета, но тя само ми пречеше, защото деформираше хартията в различни етапи от сгъването. Оставих я и започнах да сгъвам с пръсти.“

Финалният опит му отнема около час и 15 минути: „Имах няколко неуспешни опита за милиметър и половина, но в крайна сметка се получи. Човек не трябва да брои провалите си, а само успехите – те са важни.“

Николай казва, че има две основни трудности при създаването на миниатюрните хартиени птици: „Първата е да може да се захване статично хартията, за да не бяга. Втората е самото сгъване, защото е много трудно да се сгъва по ръб и на точно определено място, при положение, че се борави с толкова малко парченце хартия.“

Колко здрави нерви трябва да имаш? „Не съм много търпелив, но сгъването на оригами калява нервите и търпението. То подобрява на пръв поглед второстепенни качества у човек, като концентрация, воля и психика.“

Някои от другите оригами произведения на Николай

Български Vs японски жерав

Рекордът за най-малък жерав в света, но сгънат с помощни средства (игла и микроскоп), е на японецът Наито Акира. В продължение на 40-50 години той се състезава със себе си, като подобрява собствените си постижения. Жеравът, който е направил, е с размери 0.1 мм или една десета от милиметъра, равняващи се на 100 микрона.

Японецът обаче не трябва да е спокоен, защото вече има сериозна заявка за конкуренция в лицето на Николай.

„Той се движи в собствен коловоз, аз се движа в успореден. Надявам се един ден да се прехвърля при него и един ден да му стана конкуренция. Имам да изям още доста хляб, но съм на прав път и лека-полека ще го настигна“, казва нашият оригами майстор и мъдро продължава: „Няма невъзможни нещо. Човек трябва да вярва в себе си и нещата ще се получат“.

Цялото интервю с Николай Стефанов може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50