Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ани Пондева: В България тепърва ще има истински пробив в духовно отношение

Ако човек иска да развива своите дарби, трябва да работи върху своите добродетели

Ани Пондева
Снимка: Личен архив

Ани Пондева представя себе си като духовен лечител, преподавател и изследовател в Асоциация Тракийска Академия „Здрав дух в Здраво тяло“.

Шаманизъм е свещеното лечебно изкуство, а то има изключителна дълбочина. Един човек, за да се превърне в лечител, трябва първо да излекува собствените си травми, да бъде изцелен, пречистен, казва Ани Пондева В интервю за предаването „Нощен хоризонт“.

„Това се знае от древността. Един лечител трябва да посвети живота си на тази дейност, да го прави от сърце и срещу дарения. Това са неписани закони в лечителството.“

Имах голямото щастие да бъда посветена в тракийското лечебно изкуство, разказва Ани Пондева.

В Академията на Райнхард Щенгер в Германия тя била посветена в т.нар. малки тракийски мистерии. Самият Щенгер пък бил посветен в тези мистерии преди години от българка. 

След завършването на академията Пондева продължила да практикува „тези тракийски ритуали, които са малките мистерии за душата, за преобразуване на процесите в душата на човека“.

Ани Пондева   Снимка: Личен архив

В Германия тя работи предимно с българи.

„С моите сънародници, защото аз всъщност съм природна лечителка – моята сила я връщам при рода ми. Това ми е дадено по призвание и не ми е дадено толкова да работя с чужденци, колкото с българи.“

Ако човек не изпитва радост от това, което прави в живота си, в ежедневието си, означава, че той се е отклонил от пътя на неговата душа и това създава много терзания, пречки и предизвикателства се появяват в живота му, пояснява Ани Пондева.

„За да може да го изместят на правилния път, но обикновено човек тогава се чувства объркан и не знае накъде да тръгне.“

За да развие човек дарбите си, дори свои свръхестествени способности, е нужно да работи върху своите добродетели, подчертава Ани Пондева. На база именно на добродетелите в духовния свят се отключват тези дарби и се дава с лекота човек да си тръгне по пътя, допълва тя.

„Доброта, истинност, търпение, милосърдие, кротост… Човек ако иска да тръгне по този духовен път и да развива своите дарби и заложби, е нужно да работи върху своите добродетели и да ги цени. Да може да цени сам себе си.“

Един от ритуалите е за завръщане на душата сама към себе си, човек да се завърне към своята истинска същност и да осъзнае за какво е дошъл на този свят, какво му е дадено да изпълни, за да бъде в синхрон със своята житейска мисия.

Ани Пондева   Снимка: Славена Илиева

Как да се измъкнем от коловоза на рутината и ежедневието, как да проверим дали следваме пътя на душата си?

При древните тракийски ритуали се изчистват блокажи както от настоящия, така и от минали животи, изтъква Ани Пондева.

„Когато тежки енергии – емоционални, психически, ментални, духовни бъдат изчистени, тогава душата може с лекота да тръгне по своя път с уверена крачка. Когато блокажите бъдат изчистени, човек може да види много повече възможности около себе си.“

Моята страст са българските народни танци, споделя още Ани Пондева, която през 2013 година създава в Розенхайм смесената българо-германска група за народни танци „Нестинарка“.

„Това са лечебните тракийски танци, т.нар. тракийско хоро. Там танцуваме не само популярните хора, но и автентични, които идват от селата и не са толкова популярни, много красиви танци“, разказва Пондева.

Тенденциите са много повече хора да се обръщат към алтернативни методи за лечение, посочва тя своите наблюдения от Германия. Подобни практики има на много места в Южна Бавария.

„Доста са отворени на тази тема, което е прекрасно. Ние, българите, сме също много будни. Тук, в България, тепърва ще има бум, истински пробив в духовно отношение.“

Ани Пондева   Снимка: Личен архив

Ани Пондева е от Средногорието. Майка й произхожда от стар възрожденски род в Копривщица. При завръщане в България обича да прави обиколки из тракийските светилища, както и да посещава манастири. 

„Едно от любимите места е Рупите и Златолист, Преподобна Стойна. Това, което тя е казала: лекувайте душите – така ще излекувате и тялото.“

Вече 13 години Ани живее със сина си в Германия. Преди време синът й се разболял и след като лекарите не успели да установят точната причина за неговото състояние, нито да установят адекватно лечение, Ани Пондева започнала да се моли на Бог.

Да ми се даде някаква техника, някакъв начин, по който мога да помогна на собственото си дете. След около 6 месеца желанието ми се сбъдна. Господ чу молитвите ми. Аз се срещнах с известен лечител. Мога да кажа, че е шаман, защото е обучен от индианско племе в Северна Америка, щата Монтана. Преподава и разпространява шамански практики от различни държави и континенти – Непал, Бали, Южна Америка.“

По време на семинар в Мюнхен лечителят пита Ани дали някога се е занимавала с лечителски практики.

„Изведнъж осъзнах, че той ми дава инструментариума. Когато се прибрах след този семинар, аз приложих една от техниките на моя син и той дойде на себе си. Това беше едно от големите чудеса, които се случиха в моя живот. Оттогава тръгнах по пътя на лечителството.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Директорът на Националната астрономическа обсерватория

Доц. Никола Петров от Рожен: Не можем да обърнем хода на климатичните промени, но можем да се предпазим от бедствия

Високите температури през това лято дори в планинската Смолянска област бяха непоносими за родопчани, които са свикнали на прохлада.  В най-горещите дни живакът стигна до 38 градуса, но след първия дъжд температурите в курорта Пампорово и високите части паднаха до 12-15 градуса. Има места, където средните температури се повишават, но и..

публикувано на 07.08.24 в 12:04
Димо Райков

Димо Райков: Най-нещастният български творец е писателят

Аз съм един щастлив писател , казва за себе си Димо Райков, който в края на месеца ще навърши 70 години. Животът му е разпънат между две епохи – на социализма и на прехода: "Може би оттам тръгва и моето щастие. 35 години в единия начин на живот, коренно различен от другия, и 35 години в другия. Това са две епохи, взаимно мразещи се,..

публикувано на 24.07.24 в 12:04
Вероника Христова

Професия театрален педагог: да накараш дете с увреждания да се забавлява

Тя е актриса, режисьор, театрален педагог. Тя е Вероника Христова и въпреки че преодолява ежедневни прегради с инвалидната си количка, живее за мига и за споделените преживявания. В „Горещо сърце“ ви срещаме с още един човек от екипа на Дневния център за хора с епилепсия в София – човек, който провокира децата да се забавляват и да..

публикувано на 21.07.24 в 04:48
 Боян Ангелов

Боян Ангелов: Ако по безскрупулен начин се отхвърлят класически произведения, ние сме обречени на неуспех!

Значимостта на личностите от миналото за съвременните творци, е темата на "Нощен хоризонт" в разговор с п редседателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов . Заедно с нeго се връщаме назад във времето към важни и вдъхновяващи моменти за мястото и ролята на родните ни класици в днешния свят , влиянието им върху нашата..

публикувано на 18.07.24 в 13:14
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50