Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Павлов: Общият устройствен план заложи много бомби в кварталите

Кметът на „Лозенец“ недоумява защо бюджетът за отчуждаване е намален

Константин Павлов
Снимка: Силвия Великова, БНР

Поредният казус със заявено желание за строеж и недоволство на местните жители набира скорост в столичния район „Лозенец“. Става дума за терен, който се състои от частен и общински терен и е разположен между три улици.

„Получава се пространство като „Малките 5 кьошета“, с тази разлика, че теренът е много стръмен“, описа мястото пред БНР Йоана Димитрова, жител на квартала.

„Това е един тесен, вдаден в кръстовището ъгъл.“

Теренът през 90-те години е бил реституиран и вече 25 години вървят дела – собствениците на частната отсечка от терена се опитват да я застроят, обясни Йоана Димитрова.

Живеещите в квартала наоколо смятат, че разумното решение е или частният терен или да бъде отчужден, или да бъде заменен, поясни Димитрова.

„Който отиде и погледне това тясно триъгълниче, подпорните стени, тесните улици и види проектите, в които пише сграда до 26 метра височина, ще бъде побита като морски фар, си дава сметка, че мястото е абсурдно.“

„Лозенец“ е сред най-гъсто застроените столични квартали    Снимка: БГНЕС

„Това е един от дългите и тежки проблеми в „Лозенец“. Общият устройствен план, приет преди повече от 10 години, заложи множество такива бомби по кварталите“, посочи в предаването „Преди всички“ кметът на столичния район „Лозенец“ Константин Павлов преди общественото обсъждане на казуса днес.

Когато изкристализира категорично мнение на обществеността, може да се водят по-нататъшни разговори със столичния кмет и с Общинския съвет, смята Павлов.

Да вземат като аргумент резултатите от общественото обсъждане, така че наистина да се следва общественият интерес.“

Йоана Димитрова разказа още, че на това място допреди няколко години е имало два големи кестена, за чието отстраняване също има преписка.

Изведнъж, в рамките на две години тези дървета изсъхнаха и бяха отстранени. Сега се води преписка за умишлено умъртвени дървета. Ние, живеещите, видяхме как ги пробиха, наляха някаква течност в тях. Май месец 2018-а по това време видяхме как дърветата не се разлистиха и останаха да висят като трупове в пространството.“

Сградата „Златен век“   Снимка: БГНЕС

Относно сградата „Златен век“ в „Лозенец“ районният кмет заяви, че няма притеснения за изхода, ако се стигне до съда в Страсбург, както предупредиха инвеститорите.

Много горещи страсти кипяха около тази сграда. Аз смятам, че е добро решение да се отиде на друга инстанция“, коментира Константин Павлов.

Преди дни съдът определи заповедта на ДНСК за спирането на строежа като невалидна, но в същото решение е посочено, че въпросите за законността и за спирането на строежа са отделни въпроси, поясни той. Разрешението за строеж на сградата е изтекло още през 2017 година и е необходимо да се вземе от компетентните органи за премахване на незаконното строителство, заяви още Павлов и уточни, че не призовава „за революция и насилствени действия“, а иска въпросът да се реши по законов път.

Снимка: БГНЕС

По темата с недостига на места в детските градини Константин Павлов изтъкна, че детската градина, за която вчера кметът на София Йорданка Фандъкова сигнализира, че се бави дейността по изграждането й, е трябвало да бъде финализирана още през 2018 година.

„През 2019 г., когато вървеше предизборната кампания, бях останал с впечатлението, че тя е почти готова и може би ще стане преди изборите…“

През есента детската градина ще може да посрещне 150 деца, увери кметът на „Лозенец“. Това е една четвърт от децата в района, които се нуждаят от детска градина.

Бюджетът за отчуждаване в рамките на Столичната община е намален двойно, алармира Павлов, който недоумява защо това се прави, „при положение, че новите квартали на София изпитват невероятно остра нужда от улици, зелени площи, учебни детски заведения“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32