Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Участниците се скараха за "Златен век" в ефир

Споровете за небостъргача в "Лозенец" продължават и след решението на съда

Единствено ДНСК трябва да прецени има или няма разрешение за строеж, смятат експерти

Небостъргачът "Златен век" в "Лозенец"
Снимка: Златина Йовкова

Служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова вчера разпореди на Дирекцията Национален строителен контрол (ДНСК) по-задълбочена проверка на случая със строежа на сградата "Златен век" в столичния квартал Лозенец. Това става след като на 14 май Върховния административен съд окончателно реши строежът на небостъргача "Златен век" в столичния квартал "Лозенец" да продължи.

С решението на съда беше отменена заповедта на шефа на строителния надзор, с която изграждането на сградата беше спряно през април 2019 г. Това се случи след протести на жители на квартала заради височината и местоположението на сградата. От фирмата-строител "Артекс" също потвърдиха, че продължават строежа.

Адвокат Милена Гайдарска и архитект Пламен Мирянов

„Ние сме спокойни, защото съдът се произнесе, а заповедта за спиране беше окончателно отменена. Строежът е законен и съдът също постанови, че разрешението за строеж е валидно до най-малко 19 ноември 2022 година“, каза пред БНР архитект Пламен Мирянов.

„Също така може да се каже, че за тези две години, в които ние сме стояли в съда, те може да се приспаднат за напред предвид, че ние сме спечели делото. Така е според нас и срокът да стане до 2024 година“, допълни Мирянов в предаването „Хоризонт до обед“.

Съдът в мотивите си стига до точно заключение за валидността на разрешението за строеж“, коментира пред БНР адвокат Милена Гайдарска, представител на инвеститора.

„За нас е категорично ясно, че решение на съда относно срока да разрешението за строеж на сградата „Златен век“ няма“, категорично заяви в ефира на БНР Войслав Тодоров от Инициативния комитет „Лозенец“.

„Имаше становище на първа инстанция. ВАС беше съвсем категоричен, че на първа инстанция неправомерно съдът е изразявал отношение за срока за разрешението за строеж. Говорят се някакви дати, но ВАС в окончателното си решение съвсем категорично казва, че коментирането на срока е извън обхвата на делото и съдът погрешно прави тълкуване докога е срокът за разрешението за стореж. Такова становище трябва да се даде от ДНСК и се надяваме това най-сетне да стане“, посочи още Тодоров.

БГНЕС

„ВАС действително казва, че срокът на разрешителното не е предмет на делото, но не е вярно това, което казвате, че са оспорени изводите на първоинстанционния съд“, заяви адвокат Гайдарска.

Този парцел е бил замислен за високо строителство, твърди архитект Пламен Мирянов. Според него е несъстоятелно да се организират протести на жителите на столичния квартал „Лозенец“.

Не може да има ново оспорване на решението на съда – това е окончателно решение“, уточни в предаването „Хоризонт до обед“ юристът Борис Милчев.

„Това дали има действащо разрешение за строеж е извън предмета на работата на съда. Това и не обвързва ДНСК дали да прави по-детайлна проверка на казуса, тя, напротив, трябва отново да обследва проблема, иначе спекулациите за разрешителното за строеж ще останат, това го казах вчера и в МРРБ", изтъкна Милчев. По думите му ДНСК единствено трябва да прецени има или няма разрешение за строеж.

От инициативен комитет "Лозенец" обаче посочиха, че след като новият началник на ДНСК е архитект Влади Калинов, това не им вдъхва особено доверие в разрешване на казуса в полза на протестиращите граждани.

По-рано днес в ефира на БНР кметът на район "Лозенец" Константин Павлов заяви, че разрешението за строеж на сградата е изтекло още през 2017 година и е необходимо да се вземе от компетентните органи решение за премахване на незаконното строителство.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51