Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Офелия Кънева: Българските деца по нищо не отстъпват на други деца

Офелия Кънева
Снимка: Ани Костова

„Нашите български деца по нищо не отстъпват на нито едни други деца, но в 21 век е неадекватно да се сравняват децата по националности. Самите деца не приемат това сравнение и аз се опитвам да го избягвам в собственото си съзнание, в собствените си разработки, макар ,че за нас възрастните е много удобно да го правим, защото това е нашия свят. Ние сме израснали в свят с граници, докато децата сега израстват в свят без географски граници. Мога да кажа, че новото поколение, милениумите не се различават по националност, те се различават по интереси, различават се по личностни особености, които са част от всеки един тях", каза за БНР Офелия Кънева, социолог и доктор по управление на образованието.

По думите ѝ в пандемията е трябвало да се положат два пъти повече усилия да се компенсира стреса с други механизми, да спестим малко от несгодите от дистанционното обучение, техническата обезпеченост, да намерим алтернативи, включително да отложим малко със сроковете, да ангажираме малко повече педагогическия състав, да въвлечем по-организирано родителите.

„Резултатите вече са факт, но те тепърва ще се разгръщат, защото това е лавинообразен ефект. Има категорични знания, компетентности, които всеки един от нас трябва да притежава, за да може да се развива като личност, като човек и за себе си, и за общността, в която съществува и затова са задължителна част от нашето образование, задължителна част от развитието на обществото и в тази връзка ние вече започваме да се съмняваме в процесите, започнахме да се оправдаваме с пандемията“, допълни в предаването "Нощен хоризонт" Кънева.

Офелия Кънева подкрепя серия от обществени инициативи, свързани с развитието на личността - както на децата, така и на възрастните: артистични, спортни, академични и насочени към местни общности. Тя е създала първия училищен парламент в България. Офелия Кънева е експерт с дългогодишен опит в областта на защитата на детските права.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Професор Радка Аргирова

Влязохме в сезона на вирусите

Ние сме непрекъснато в сезона на вирусите, казва проф. Радка Аргирова. В настъпващия сезон ще бъдат смес от няколко вируса. На първо място са заболяванията с Covid, които може да наречем инфекции и се откриват при тестване.Протичат много леко. "Ако се самоизолирате в течение на пет дни, ще допринесете много за общественото..

публикувано на 06.10.24 в 09:39

Нов православен храм беше осветен в ямболското село Завой

На големия християнски  празник “Покров на Пресвета Богородица“, който православната църква отбелязва на 1 октомври, сливенският митрополит Арсений освети новоизградения църковен храм в ямболското село Завой, носещ името “Покров на Пресвета Богородица“. "Доживяхме и в Завой да имаме храм!!! Разкраси селото ни! Означава много за нас,..

публикувано на 06.10.24 в 08:07

Щъркели се връщат в монтанското село Якимово

Щъркели бяха забелязани в монтанското село Якимово. Местен жител, блогър, публикува видео в социална мрежа. Общо 9 щъркели са били в района на Якимово от понеделник до сряда. За първи път това се случва по това време на годината. Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели Семчо Миронов е на 77..

публикувано на 05.10.24 в 06:10
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14