Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Локална алергична реакция след ухапване е лесно лечима

Какво (не) знаем за кърлежите

Най-важното е кърлежът да бъде махнат навреме, заразяването не става веднага

Снимка: БГНЕС

Влажното време през последните седмици увеличи числеността на кърлежите в зелените площи. Сред най-уязвимите от ухапване са малките деца, тъй като те най-често ходят по тревата.

Лекари съветват за по-голяма бдителност, когато се правят разходки в парковете, да се използват репеленти, а в дните, които са по-влажни – да бъдем облечени с дълги ръкави и крачоли. След разходката трябва добре да се оглеждаме, защото ухапването от кърлеж не се усеща

Бумът на ухапани пациенти тази пролет не е по-различен от ежегодната ситуация през този сезон, казва пред БНР дерматологът д-р Марина Семерджиева.

„Не че не може някъде извън града да се зарази човек, но основно в парковете.“

Столичната РЗИ контролира сезонната обработка на тревните площи срещу кърлежи. Април, 2021 г. Снимка: БГНЕС

При ухапване тя съветва да не се прави опит за самостоятелно изваждане на кърлежа у дома. По думите й най-добре е това да стане в здравно заведение, включително при личния лекар. „И да му бъде сложена инжекция срещу тетанус.“

Когато е върху тялото, кърлежът се забелязва с просто око, допълва дерматологът.

Лаймската болест, ако не се лекува в началото, впоследствие засяга нервната система, сърце, стави и е, за жалост, много неприятно заболяване“, коментира д-р Семерджиева.

Ако се установи, че отстраненият кърлеж е преносител на Лаймска болест, на ухапания се назначава профилактично антибиотик за 10 дни.

„Ако кърлежът е паднал и човек не е видял, тогава вече след 20-тина дни е възможно да се появи обрив. В началото като плака, червена, която постепенно в центъра започва да избледнява и обривът придобива вид на пръстен. Няма как да се сгреши“, пояснява Марина Семерджиева.

Характерното за Лаймска болест петно се появява минимум три дни след ухапването, уточнява д-р Диляра Маринова от Клиниката по инфекциозни болести на Военномедицинската академия в София.

Петното се увеличава и става по-голямо от 5 см в диаметър, не сърби, не боли, може леко да пари и има по-зачервен ръб - това вече говори за Лаймска болест.

Локална алергична реакция след ухапване, която се изразява в подуване, зачервяване, затопляне, сърбеж е безобидна и може лесно да се излекува, казва още специалистът.

„Ако ви ухапе кърлеж и веднага след това се зачерви и подуе, по-скоро не е Лаймска болест, по-скоро е някаква алергична реакция или нещо друго.“

Най-важното е кърлежът да бъде махнат, независимо от кого. Много по-важно е да бъде махнат навреме. Дори да не се махне правилно, по-важното е да се махне“, категорична е д-р Маринова.

Най-лесно кърлежът се отстранява с обикновени тънки пинсети, без да се върти и залива с каквото и да било, съветва тя.

„Хващате кърлежа възможно най-ниско към кожата, хващате го здраво, може с едно-две директно и право нагоре движение, с което да го изкарате. Без да го въртите. В никакъв случай не трябва да се маже с каквото и да било, защото при намазване например с олио или друг препарат, кърлежът може да се задуши. В момента, в който се задушава, той може да повърне вътре в самата рана, където е ухапал човека и с това повръщане да зарази например с Лаймска болест. Тъй като кърлежът, като ухапе, не заразява веднага. Той трябва да се нахрани и когато се нахрани прекалено много, тогава вече повръща бактериите в организма. Затова, ако го забележим навреме, го вадим веднага.“

Снимка: БГНЕС

Кърлежите обичат топло, тъмно и влажно, тоест навсякъде, където има окосмяване по тялото. За съжаление, това са местата, които са трудно забележими. При малките деца трябва да поглеждаме след разходка по ръба на косата, отзад, по врата, особено момичетата с дълга коса. Там много често има ухапвания от кърлежи, по краката“, допълва Диляра Маринова.

Кърлежите са най-активни на места с висока трева, когато скоро е валял дъжд, подчертава д-р Маринова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Алтернативно мнозинство ще е по-харесвано от нова сглобка

Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..

публикувано на 29.11.24 в 09:09
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови подробности от процеса срещу българите, обвинени в шпионаж за Русия

Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..

публикувано на 29.11.24 в 07:44

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14