В началното училище „Свети Паисий“ можете да усетите духа на Възраждането и в същото време да видите най-новите технологии в обучението на децата. Тук има класна стая на открито, наподобяваща опитното поле от нашето детство, а от мобилните си телефони децата търсят информация за всяко растение и цвете, което засаждат. Ученето е превърнато в игра и удоволствие, дори математиката и българският език са забавни.
Най-посещаваното място е училищната библиотека, в която има книги на няколко езика.
„Любовта към книгата, прочетената книга не може да бъде заменена с нищо друго. Затова в училище по национална програма създадохме уникална библиотека, чиято врата не се затваря и там всяко дете може да влезе, да вземе любима книга и да седне в кътовете за отдих, да чете спокойно“, каза за БНР Евгения Тренчева, директор на начално училище „Свети Паисий Хилендарски“ в Банско.
Covid пандемията е била истински стрес за учителите, децата и родителите, а най-важната задача - да не се прекъсне общуването и връзката между всички в това голямо училищно семейство:
„Миналата година, когато ние застанахме на прага на едно неизвестно предизвикателство много бързо паниката отстъпи място на отговорността, на амбицията, на желанието, веднага да се научим и да отговорим на изискванията не само на децата, но на родителите, на цялото общество“, допълни в предаването „12+3“ на БНР Евгения Тренчева.
Близо 100 деца ще влязат в началното училище наесен. Ще има три паралелки за първи клас и една подготвителна група. 20% от тях не са българчета.
Тази мултикултурна среда също е превърната в предимство:
„За нашето училище демографски срив няма, това не ни е дадено даром. Всичко е в резултат на много ясна политика на училището. Нашата цел е от това училище да излязат добри хора. Технологиите ни помагат в тази насока, защото ние имаме изключително добре разработен сайт на училището, Фейсбук страница, които се наблюдават от много хора, не само в България, но и в целия свят и мога да кажа с гордост, че повечето хора, които идват в Банско и се настаняват трайно да живеят тук, независимо дали са чужденци или от други краища на България, предпочитат нашето училище, което да даде успешен старт на техните деца“.
След 5 години началното училище в Банско ще отбележи своята стогодишна история. Много от преподавателите са потомствени учители, записали своето детство в него. А гостите на града го възприемат като музей на образованието, споделя с усмивка Евгения Тренчева:
„Аз съм учила в това училище, моята майка е учила в това училище, моите деца са учили в това училище. Работила съм 36 години като учител в това училище. Не мога да ви опиша какво е усещането всеки ден да отваряш тази врата, да влизаш вътре и да чувстваш дух, който цари в много малко училища“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..