Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Константин Сапатупов: Почти 90 на сто от учениците са присъствали в онлайн часовете

По време на онлайн обучението ни затрупваха с излишни неща, които не можехме да обсъдим с никого, разказа абитуриентът

Снимка: Веселина Киричева

„Разпращах по мрежата запитванията за учене в дистанционна среда. Започна през март- април миналата година, след като излезе заповедта на министъра на здравеопазването за съкращаването на пролетната ваканция", посочи пред БНР Константин Сапатупов, абитуриент от 91-ва НЕГ "Проф. Константин Гълъбов". Той провежда своеобразно проучване за онлайн обучението сред 3268 ученици и от цялата страна.

Данните сочат, че почти 63 на сто от учениците са се чувствали задължени да присъстват в часовете при дистанционното обучение, а 25 процента са отбелязали, че се чувстват задължени да присъстват само в часовете, на които държат, което означава, че почти 90 на сто от учащите се са присъствали в крайна сметка в онлайн часовете, поясни за БНР Константин Сапатупов.

„60 на сто от запитаните посочват, че имат чувството, че са учили повече от преди, защото се пращаха повече домашни, за да се отчита дейност. Домашни, които бяха по спорт, по информационни технологии, което го няма иначе в нормалните часове. Това беше огромно натоварване пред компютрите, получавали сме домашни и след часовете, имаме много такива оплаквания от съученици, че се пращат домашни, без да има указания как да се направи, което е знаково да не набеждаваме учениците, че са били мързеливи“, каза още Сапатупов.

„Имаше и едни 5 на сто ученици, които казваха, че са по пет – шест души в часа, госпожата си пили ноктите, а ние си ядем баници. Така че, в този период се правеха и излишни неща, затрупваха ни с документи, които с никой не може да обсъдим, което изнерви учениците", каза още Константин Сапатупов.

По думите му много важна е била комуникацията между учител и ученик, а не да се фокусира обществото единствено върху техническите средства.

"А никой в тази система не се е опитал да промени образователна среда, подтискаща е атмосферата в българските училища в днешно време и никой не прави опит да промени това, нашата образователна система се е провалила в това, да ни привлече вниманието", смята още абсолвентът.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51