Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Kangoo jumps манията завладя България

Снимка: личен архив

Почти във всеки областен град се провеждат групови тренировки, любителите на модерния вид спорт стават все повече.

Анастасия е на 31 години. Най-голяматаѝ страст е спортът. Като ученичка се занимава със скокове на батут, след това се отдава на степ аеробика, а вече шеста година е инструктор по Kangoo jumps.

В момента, в който видях тези обувки, отидох на една тренировка и си казах, че това е моят спорт. По-късно се сертифицирах и така започна всичко, запалих се много бързо само от една тренировка“, каза за БНР Анастасия.

Системата Kangoo jumps е разработена в края на 80-те години на миналия век. Обувките са изобретени от канадски учен Грегъри Лекхтан, като първоначалната им цел е била да се използват при рехабилитация след контузия или операция на спортисти.

„След това започва да се доразвива облика на самите обувки и се разработват за така забавния аеробен спорт, а именно Kangoo jumps. Самата Kangoo jumps тренировка е кардио тренировка, която се фокусира върху краката и издръжливостта. Специфичното при този вид спорт е, че се използват тези специални обувки, които са запазената марка на самия вид тренировки, а именно Kangoo jumps. Тези обувки са лесни за употреба от всеки човек - от малко дете до много възрастен. Безопасни са и са с най-слабото негативно въздействие в целия свят. Предпазват и подсилват глезените, пищялите, коленете, бедрата, долната част на гърба и гръбначния стълб“, допълни тя в предаването „Закуска на тревата“.

Снимка: личен архив

Усмивката е водеща в тренировките на Анастасия.

„Старая се на първо място да бъда усмихната в моите часове и смятам, че по този начин предавам на всички мои клиенти моята позитивна нагласа. Всеки един, който се е докоснал до тези обувки при самото качване на обувките няма как да не се усмихнеш и да не те завладеят. Смятам, че това е на първо място нещото, което кара всеки клиент да се връща отново в залата“.

При редовни 60-минутни тренировки два пъти седмично, може да изправим стойката си, да заздравим гръбначните си мускули и да изгорим с 25% повече калории в сравнение с други спортове.

„Клякаме, скачаме, ритаме високо, правим различни комбинации, като същевременно нашите стави и колене са защитени и напрежението в тях е сведено до абсолютен минимум.“, категорична е Анастасия.


Интервюто можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29