Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Вулджев: ББР сега прилича на КТБ от 2012-2013 г.

Наличието на подобна банка винаги носи корупционен риск, смята икономистът

Георги Вулджев
Снимка: стопкадър - Българска свободна телевизия

„Няма аналогия от гледна точка на това, което се случи в КТБ от гледна точка на фалита. ББР не е застрашена в момента. Няма индикации да има непосредствен риск пред нея. Бих сравнил състоянието на ББР в момента със състоянието на КТБ през 2013-а или 2012 г., когато вече се знаеше, че има огромна концентрация на кредити в определени фирми и определени лица.“ Това каза в интервю за БНР Георги Вулджев, икономист в Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).

В продължение на години имахме абсолютно минимална информация за това как Българската банка за развитие води кредитната си политика. В последните две седмици, откакто служебният министър на икономиката се опитва да вкара прозрачност, се вижда, че става дума за държава в държавата, заяви Вулджев.

Тази банка по всички индикации категорично не изпълнява своята функция, а финансовата ѝ политика се води по абсолютно безразсъден начин, подчерта той в предаването „Преди всички“.

Снимка: БГНЕС

Подобна банка не трябва да върви според конкретната икономическа политика на дадено правителство, защото има специфична цел, изтъкна икономистът.

Според Вулджев е добре, че вече се говори за конкретни ограничения в кредитната политика на банката. Той обаче смята заявеното от Кирил Петков ограничение като таван за кредитите за недостатъчна мярка в тази посока. По думите му трябва да има и други ограничения в кредитната дейност – например колко кредити могат да се отпускат на едни и същи фирми, на свързани лица и пр.

Когато става въпрос за насърчителна банка, самите предприятия би трябвало след това да докладват какво са постигнали, уточни още икономистът. Той допълни, че щом самият Надзорен съвет не е имал информация, няма как ние да знаем как са били използвани тези пари.

Ще трябва по някакъв малко по-агресивен начин Министерството на икономиката да изкопчи тези данни“, каза Георги Вулджев относно вероятността повечето от поканените на среща при министър Петков представители на големите кредитополучатели да не се явят и след като вчера членовете на Надзорния съвет на ББР Митко Симеонов и Велина Бурска не се явиха на публичното изслушване в ресорното министерство и бяха уволнени.

Кирил Петков  Снимка: БГНЕС

Съпротивата срещу опитите да министър Кирил Петков за изсветли случващото се около ББР е глупава, смята Георги Вулджев, който очаква все пак министърът „да спечели тази битка“.

Запитан къде е била БНБ през последните години Вулджев посочи, че „самият надзор в ББР е в малко сива зона“ и трябва да е много по-ясно кой носи крайната отговорност за надзора.

Наличието на такава банка винаги носи корупционен риск и ако има такава банка, то това трябва да е съпроводено с много строг контрол, заяви Георги Вулджев.

Дори без да гледаме имената на крупните собственици, над 90% от кредитите са отишли за 20 фирми – това е огромна концентрация в кредитния портфейл - недопустимо за която и да е банка, отбеляза още Вулджев.

Такава банка е в крехка, уязвима позиция. Много лесно може да се окаже във финансови затруднения, рязко да изпита ликвидни проблеми. Конкретните имена, понеже са прословути имена, привличат внимание, но не това е фундаменталният проблем.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55