Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анна Адамова: Запрещението не е решение, а присъда

Мащабна инициатива подновява искането за отмяна на запрещението

2
Дни на способностите ще се проведат в 17 града от страната от днес до 1 юни
Снимка: БЦНП

Всеки е роден готов да мечтае, да обича, да бъде обичан, зачитан и уважаван. Едно общество си личи по това как се отнася към най-уязвимите от нас. Това каза в интервю за БНР Анна Адамова от Българския център за нестопанско право преди провеждането на инициативата „Дни на способностите“ в 17 града от днес до 1 юни.

Роднини, социални работници, организации в подкрепа на хора с интелектуални затруднения ще апелират към следващата власт за отмяна на запрещението у нас. Тази кампания се води вече осем години. За целта има отворена и активна петиция, която ще може да се подписва и в рамките на събитията в различните градове.

Запрещението не е решение, това е присъда за тези хора. Техните права се отнемат за цял живот, понякога заради чисто административни пречки, коментира Анна Адамова в предаването „Преди всички“.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Поставянето под запрещение зачерква занапред възможността обществото да признава хората с интелектуални затруднения за активни членове, допълни тя.

„Бидейки поставен под запрещение, това означава да нямаш абсолютно никакви права. Без значение остава твоята воля. И много често това води до много повече проблеми и повече увреждане, отколкото самите затруднения, които поради медицински проблеми има човекът“, уточни Анна Адамова.

В посланията към бъдещите народни представители се включват лица, на които Българският център за нестопанско право е помогнал в битката им за излизане от режима на запрещението и „те сами се застъпват за правата си“, поясни тя.

Сдружение „Паралелен свят“ в Пловдив и книжарница „Надежда“ организират съвместни прояви за хора с интелектуални затруднения. Снимка: Книжарница „Надежда“

Седем организации в страната изпробват на практика мерки за подкрепа, които трябва да заменят запрещението, съобщи Адамова.

„Тези хора, които всеки може да види като част от кампанията „Родени готови“, са малка част от хората, които през годините са подкрепени в тези организации. За всеки от тях различното отношение, това, че са значими, че техните желания и воля имат значение, дори да не могат да ги изразят, както ние очакваме, това е промяна в пътя им, която в някои случаи означаваше да излязат от институция.“

„Благодарение на това хората осъзнаха, че не са просто обект на някаква грижа, а когато ги питаш, когато се интересуваш от тяхното мнение и желание, те започват все по-уверено да го изразяват“, сподели още Анна Адамова.

През 2016 година е направен опит за законодателно решаване на проблема, но след първо четене не е последвало продължение. Внесена е била и национална подписка по гражданска инициатива с 12 хиляди подписа, припомни тя.

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Николета Атанасова: Украинците смятат за техен дълг да са там

Украинците смятат, че техен дълг е да са там . Това каза журналистката от програма "Христо Ботев" на БНР Николета Атанасова, водеща на предаването "Мрежата" , като подчерта, че в страната се завръщат много от напусналите я след началото на руската агресия на 24-ти февруари 2022 г.   В предаването "Нещо повече" тя разказа за срещите си в Украйна,..

публикувано на 18.09.24 в 17:36
Константин Илиевски

Светлин Русев и Константин Илиевски: Има много с какво да се гордеем!

Маестро Константин Илиевски и цигуларят Светлин Русев застават за първи път заедно пред Радиооркестъра тази вечер . За тях това е голямо призвание.  Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР, посветен на Деня на независимостта на България . Събитието започва в 19 часа в Голямата зала на Софийската опера и..

публикувано на 18.09.24 в 12:08

Предизвикателство: Здравословно хранене в училище

Българската агенция по безопасност на храните започна проверки в училищните столове и бюфети във връзка с началото на учебната година. Инспекторите проверяват всички столове, бюфети, обекти по Закона за храните на територията на училищата, както и кетъринг фирми, доставящи храна на учебните заведения в цялата страна. "Надявам се усилията, които..

публикувано на 18.09.24 в 11:17

Ще спечели ли Павликени битката срещу завода за боклук?

До месец и половина Върховния административния съд ще се произнесе по казуса с инвестиционното намерение за изграждане на цех за производство на каменна вата и енергоизточник за нуждите на производство в землището на село Върбовка, община Павликени. Как се стигна дотук? През 2021 г. в РИОСВ – Велико Търново постъпва Уведомление за..

публикувано на 18.09.24 в 07:00

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват децата с нова геймърска визия

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват деца и ученици с нова визия , съобщи пред БНР Галина Боева - ръководител сектор "Връзки с клиенти" в Центъра за градска мобилност.  След допитване до децата се спряхме на геймърски дизайн , посочи тя и обясни:  "Решихме, че това, с което можем да привлечем вниманието на децата, е нещо..

публикувано на 17.09.24 в 11:50

БЧК: Обучението по първа долекарска помощ може да започне още в детската градина

Животът може да се преобърне само за миг. Как да бъдем максимално полезни на изпаднал в критична ситуация човек може да се учи още от детска възраст. Обучението може да започне още в детската градина под формата на игра , смятат от Българския червен кръст. При инцидент с изгубено дишане и съзнание първите 3 до 5 минути са особено важни –..

публикувано на 17.09.24 в 10:33

Ниските изкупни цени и фалшифицирането на меда отказват пчеларите

До края на седмицата по повод празника на столицата се провежда традиционен есенен софийски фестивал на меда .  Годишно в България се произвеждат между 8 и 12 хил. тона мед, като голяма част от него се изнася. През последните 10 години обаче броят на регистрираните пчелари е намалял 3 пъти , алармираха браншовите организации на производителите..

публикувано на 17.09.24 в 07:12