Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пробойни в трансплантациите - една лична история

Къде се къса нишката на справедливостта и защитен ли е пациентът срещу злоупотреби

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Близки на пациентка с онкологично заболяване, които са били насочени за трансплантация на стволови клетки в Израел преди години, потърсиха БНР със своя версия за нарушения, извършвани в този процес.

Оля Стефанова, чиято сестра е била потърпевша, споделя случай от 2007 година, в който е замесено името на бившия маркетинг мениджър на Университетска болница „Лозенец“ Мишел Леви, който неотдавна огласи публично болнични практики на трансплантации в разрез със закона. Замесено е и името на неговия баща д-р Марсел Леви.

През 2004 г. сестрата на Оля Стефанова – Наталия, е диагностицирана с лимфом.

„Приемахме документите на лицата. Изпращахме ги към Израел и там казваха дали могат да извършват трансплантациите или не могат“, уточнява Марсел Леви пред БНР. По това време той работел в международен онкологичен център, който се помещавал в болница „Царица Йоанна“ в София.  

С финанси аз не съм се занимавал. Аз съм се занимавал единствено с медицинската дейност.“

Жената била насочена към израелска клиника с помощта на посредническата фирма на сина на Марсел Леви - Мишел.

„2007 г. тя се свърза тук с Марсел Леви, работеше в онкологичен център и даваше големи обещания за трансплантация на стволови клетки в Израел. Направихме изследване за съвместимост, оказа се, че имаме над 50% съвместимост и трябва да заминем за там двете. Сумата беше много голяма. Ние събрахме около половината тогава, с кредити, разбира се, и заминахме“, спомня си Оля Стефанова.

Мишел Леви  Снимка: БГНЕС

Синът на Марсел Леви – Мишел, твърди, че в Йерусалим пациентката е правила „само изследвания, нищо повече“ и не е пожелала да се извърши трансплантацията там, а е отишла в Хайфа. Версията на роднините на пациентката е друга – в Йерусалим било невъзможно да се извърши точно този вид трансплантация, затова се насочили към друга клиника. 

„И там какво са правили, какво не са правили – това вече не мога да кажа“, отбелязва Мишел Леви.

Проблемът според Оля Стефанова са невърнати пари, останали след процедурите в Израел във фирмата-посредник.  

Мишел Леви посочва, че ако е имало някакви останали средства, те са били преведени на лечебното заведение в Хайфа и няма такива в посредническата фирма. „Това е някаква клевета или опит да бъда оклеветен“, изтъква той.

Оля Стефанова настоява, че от преведената сума от 45 хиляди долара има остатък, който не е бил върнат от Мишел Леви.

„Всичките пари се превеждаха на фирмата на Мишел Леви за лечение. Защо лично на тях, а не в болницата – отговорът беше, че такива били законите в Израел.“

Фирмата е закрита през 2009 година и вече 12 години не съществува, пояснява Мишел Леви, който се учудва как „с 12-годишна давност някой може да се обажда и да твърди каквото и да било“.

Оля Стефанова разказва още, че след смъртта на сестра й с помощта на българка, адвокат в Израел семейството завежда дело, което приключва 3 години по-късно.

„В един момент тя ни каза, че той е осъден, но няма как да изплати тези пари, тъй като няма никаква собственост.“

Снимка: БГНЕС

Мишел Леви отрича да е бил съден. Той открива връзка между сигнала срещу него и данните за незаконни трансплантации в Университетска болница „Лозенец“ в София, които той изнесе преди дни.

„Прозирам опит за оклеветяване или опит за опетняване на името.“

„Не търсим парите. Явно е, че няма да ги получим. Това е схемата, по която тези хора живеят. Единственото, което искам, е този човек да бъде разобличен и хората около него, които му помагат в това пъклено дело – да помогнем и на други хора да не попадат в този капан, в който ние попаднахме и не можахме да се измъкнем“, коментира в заключение Оля Стефанова.

Чуйте позициите на двете страни в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38