Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валентин Станчев в дебрите на математиката като наука и забавление

Валентин Станчев
Снимка: Личен архив

11-годишният Валентин Станчев от Димитровград е в класацията „Успелите деца на България” на фондация „Димитър Бербатов“. Той получи финансова и предметна награда и от фондация „Елена Благородна“. Момчето е талантлив математик. Математиката го забавлява, но я изучава сериозно. Когато не решава задачи, тренира карате, а в свободното си време е сред природата. Мечтае да стане преподавател в Харвардския университет.
Валентин е петокласник в ПМГ “Иван Вазов” в Димитровград. Не е пропуснал участие в математическо състезание. Има спечелени 54 медала, 4 купи и много грамоти. Интересът към цифрите идва, когато Валентин е на 5-6 години.

"Тъй като успях да усвоя смятането още от ранна детска възраст, се зарибих по математиката и в първи клас се записах на първото ми състезание. То беше "Математика без граници", на което изкарах пълен брой точки и оттогава мисля, че математиката  е моята наука. Оттогава се записвам на всяко състезание, на което мога", разказа Валентин Станчев. 

По думите му, за да постигне успех, трябват усилие, труд, постоянство и хъс. Помагат му учителката по математика, преподавателката Катя Чалъкова, родителите му и приятелите му.

"Освен да го подкрепям, друго не бих могла да направя, докато му е интересно, докато му е забавно. Защото въпреки че е сериозен материалът, трябва да има и доза забавление. Все пак те са деца. Докато му е забавно, интересно и му е приятно да се занимава с математика, ние с баща му ще го подкрепяме".  
Фондация „Елена Благородна - човечността е непреходна“
За постиганите успехи Валентин ежегодно получава стипендия за стимулиране на деца и младежи с изявени дарби в Димитровград. Валентин получи финансова и предметна награда от фондация „Елена Благородна - човечността е непреходна“. Целите на фондацията са да подкрепя на таланти в различни области.
 
"За нас е важно да се срещаме с такава вдъхновяваща енергия, каквато усетихме у Валентин, за да може той от своя страна да е този вдъхновяващ пример, който да отвори завесите за нови младежи, те да откриват себе си, да изучават света, да усетят тази жажда за знания. Гледаме с Валентин напред в бъдещето, като поставихме уговорка на масата, че той ще продължи да опознава света, да изучава себе си, като по този начин ще открие коя е неговата сила и докато върви по своя път, ние ще предлагаме и други примери. Като Александър Кирилов, който тази година се дипломира в Съединените американски щати. Той е лично моя гордост, защото с Александър се запознах преди много години, бях до него, преминахме през целия му образователен път. Той е един изключителен младеж, който знаеше какво е образованието и беше готов за това житейско предизвикателство", изтъкна инж. Станислава-Владимира Станкова, председател на Фондация „Елена Благородна - човечността е непреходна“.  

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05