Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деца от социални центрове изкараха базови курсове по програмиране

Снимка: Здравка Маслянкова

Деца от социални центрове във Велико Търново изкараха безплатни курсове по програмиране и придобиха базисни умения по роботика. Без да имат собствен компютър, децата се научиха на различни дигитални умения.

Това са деца в риск, изведени от семействата им. Живеят в центрове за наставяне от семеен тип във Велико Търново. По време на учебната година те учиха дистанционно, ходиха на училище, но им липсваха допълнителните извънучилищни форми на обучение, които струват пари и семействата им по никакъв начин не могат да си го позволят.

С подкрепата на Община Велико Търново неправителственото сдружение „Тинузавър“ проведе обучение по роботика за 11 деца от два от социалните центрове.

„Те в момента решават какво искат да правят, какво искат да учат, къде да продължават. Това, което ние вярваме, че можем да помогнем, е те да открият математика, физика или програмиста в себе си. Започнахме през пролетта. Всяка седмица те идват тук след училище“, разказва пред НР Невен Боянов от обучителната организация.

„Учат основно програмиране, математика и физика, като ние на това му казваме роботика. Сглобиха си по една малка електронна платка, която после се научиха да я програмират и са си направили по едно малко проектче“, допълва Боянов.  

14-годишнта Минка и 16-годишната Илияна са две от децата от социалните центрове, проявили желание да се включат в курса по програмиране. 

„Работихме с платки, които ги запоявахме, после работихме с компютрите. Добре обясняваха хората и много нови неща можем да научим. Няма да е лошо с тази насока да продължа“, споделя Минка. 

„Всичко ми беше интересно. Най-интересно ми беше запояването и най-лесно също. Затрудни ме програмирането. След години ще изискват такива познания повечето професии“. 

Да открият математика, физика или програмиста в себе си на децата от социалните центрове във Велико Търново помагаха преподавателите Радослав Евтимов и Кристина Николова. 

„Доста е трудно, но прилагаме някои по-специални методи, за да им е по-интересно. Самите неща, които правим, са по-занимателни практически и де факто искат да учат по този начин. Когато има нещо практически да направят, това повече ги привлича да слушат и да внимават“, пояснява  Радослав Евтимов. 

„Занимавам се с децата, защото вярвам, че всяко дете има възможност да открие своето бъдеще без значение къде. Математиката, физиката, програмирането са от основните неща, които са важни за бъдещето на децата и смятам, че като им помагам да научат нещо, те имат по-голяма възможност да се реализират в бъдеще“, посочва Кристина Николова. 

12-годишният Щефан няма свой компютър, но в курса по роботика е придобил умения, които ще му бъдат полезни в бъдеще. 

„Например ако имам компютър и ако си го повредя, ще мога да си го поправя. Искам пак да продължа в този курс, за да се науча на нови неща. На съучениците си разказвах, че разглобявах платки. Даже бях снимал веднъж платката си и им я показах. Аз се гордея със себе си“.  

Децата от социалните центрове получиха дипломите си за завършения курс по роботика. Заниманията с децата от социалните институции ще продължат и догодина, уверява Невен Боянов от „Тинузавър“.

„Това беше не толкова експеримент, колкото да видим дали ще има интерес от тяхна страна, дали ще се представят добре. Положителни са резултатите. Наесен отново ще говорим какво можем да направим в нашия регион. Да направим втора част на този курс, да надградим знанията за тези, които имат желание и са напреднали, и нови деца, които проявят желание да се включат. Аз още на тях не съм го казал, но който се представи най-добре догодина, за лятото ще му осигурим стипендия да участва в летните ни академии в Еленския Балкан“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58