60-годнишнината на Детския радиохор беше отбелязана с концерт на 30 юни в зала 1 на НДК.
Калина Цанева е участвала 6 години в Детския радиохор:
"Започнах през 2007 година, когато бях на 8 и се наложи да прекратя стажа ми през 2013, когато заминах за Великобритания за британски колеж", каза за БНР Калина Цанева.
Калина Цанева припомни за първата ѝ среща с покойния маестро Христо Недялков.
"Когато влязох бях много притеснена, но когато видях изражението на маестрото се почувствах много спокойна като част от нещо, което е изключително възвишено, което е и образа на Детския радиохор“, допълни в предаването "Рано в неделя" Калина Цанева.
По думите на Калина ценностната система, която е формирана в нея от участието ѝ в Детския радиохор е поставила основите на нейния успех до момента:
„Да бъдеш хорист или хористка в детския радиохор не е самото пеене, то е част от една общност, която създава невероятна ценностна система, първо невероятна дисциплина, пунктуалност, отговорност, възвишеност, която те кара да се стремиш към най-големите върхове и да вярваш в себе си чрез голямата сцена“.
Калина е заминала за Великобритания, когато е била на 14 години. Завършила е специалност „Компютърни науки“ в Университета Куин Мери в Лондон.
Тя сподели, че след 7 години в Лондон е решила да се върне в България и от една година работи в частна компания.
„В момента се занимавам с финтех в моята работа, което няма нищо общо с музиката. Финтех е финанси и компютърни науки и за мен това е кариерният път, по който искам да поема, но музиката и Детският радиохор остават в мен завинаги“.
Калина коментира, че маестра Венеция Караманова притежава невероятна сила, която вдъхва много на хористите и публиката усеща нейната страст към това, което прави:
„Тя е толкова иновативна в начина, по който прави концертите, всичко изпипва до перфекционизъм и е толкова взискателна винаги и изключително мила. За мен тя е невероятен творец, който винаги ще гледа нагоре“.
След като завършила колежа в Уелс, кандидатствала компютърни науки в университета Queen Mary в Лондон, който завършила с най-висока степен (First-Class Degree) през юли 2020.
Както повечето български студенти, заради коронавируса и Калина решила да се прибере в България. От тогава досега работи в консултантския отдел на Deloitte Bulgaria, където започнала като стажант, а в момент е data analyst. Преди две седмици я приели в един от двата мечтани университета - Imperial College London - за магистърска степен по Financial Technology, с което се занимава и в Deloitte. В момента усилено търси финансиране за таксата ѝ за обучение, която е в размер на 37,500 британски паунда.
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин. Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище. Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..
За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки. Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
С тържествени пасхални богослужения православната църква празнува втория ден на Великден - Светли понеделник. С него започва Светлата..