84-годишният Веселин от село Долни окол трябва да е бил на 18, точно когато през 1957 година са избирали Третото народно събрание по Димитровската конституция. Но дори той да не си спомня как се е гласувало, кинохрониките и репортажите почти до началото на 21-ви век показват едно и също – дървена урна и хартия за бюлетина, химикалки, печати, мастило. И стотици хора, които на тълпи се редят по опашките за да упражнят правото си на глас.
Сега Веселин очаква този път да се гласува с машини. За 84-годишния мъж обаче, а и за приятелите му от село Долни окол, въпросът как се гласува с машина пак ще си остане хипотетичен.
Машини ще има само в секции с над 300 души. За изборите през април в село Долни окол са доставени 200 бюлетини за 99-има избиратели по списък. И само 63-ма са гласували реално. Но, провокирани от възможността машинното гласуване в бъдеще да е практика, разбираемо и Веселин, и приятелите му се вълнуват.
Въпреки съмненията, според футурлога Мариана Тодорова, трябва да има доверие в процеса на гласуване с машина. Защото използването им оттук нататък е неизбежна тенденция. На този етап критиките са по-скоро политически, смята тя.
Като част от Института по философия и социология, БАН, Мариана Тодорова цитира и анализ, според който голяма част от поддръжниците на новото гласуване са по-младите, които са против корпоративния и купения вот.
Преди тези избори ЦИК направи тестово гласуване на няколко места. Даде машини и на партиите, за да пробват как е. И това е само първата от многото стъпки, които ще приближават човек и машина при правенето на избори в ера на дигитализацията, развитието на изкуствения интелект, криптиране, квантови комуникации.
Малко преди предсрочния вот не друг, а Конституционният съд заяви: машинното гласуване не нарушава основния закон. В обяснението си съдиите на практика приравняват хартиеният документ – бюлетина с нейното визуализиране „върху електронния носител“. А хипотетичните притеснения за софтуерни грешки или манипулация на избора, не прави противоконституционни разпоредбите в Изборния кодекс, казаха съдиите. Футурологът Марияна Тодорова обобщава:
„Без значение от технологиите, за гласуване сега или в бъдеще са важни качествата на кандидатите", каза още Тодорова.
Още по темата в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..