Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможно е да се стигне до правителство с третия мандат

Николай Хаджигенов: Отказваме да участваме във Фейсбук република, Слави иска собствен ГЕРБ

Според юриста лидерът на ИТН демонстрира диктаторски подход тип „Борисов“, но не от джипката, а от офиса

Николай Хаджигенов
Снимка: БГНЕС

„Отказваме да участваме във Фейсбук република, в телевизионна република, в шоу република. Мерси. Това е нещо, срещу което се борим 12 години, няма да го допуснем отново. Това е решението на коалиционния съвет.“ Това каза пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от „Изправи се! Мутри, вън!“ Според него Трифонов е започнал да зачертава парламентарната република.

Не е възможно да създадем нещо по този начин, за мен е абсурдно някой през Фейсбук да ми хвърля правителство, подчерта Хаджигенов в предаването „Преди всички“ и допълни, че това е диктаторски подход тип „Борисов“.

Запитан имат ли ИМВ интерес Слави Трифонов да се провали и какво идва после, Николай Хаджигенов посочи, че „може би идва истинската демокрация“, защото това, което наблюдаваме в 45 НС с „Има такъв народ“ и наблюдаваното сега не е демокрация и не кореспондира по никакъв начин с нея.

Хаджигенов сподели, че е бил „приятно изненадан от предложението за изпращане на астронавти – два броя българи и един северномакедонец в Космоса“ и даже има предложение – „Иван Стоименов Гешев“.

Хаджигенов не изключи възможността да се стигне до правителство с третия мандат.

„Очевидно Слави иска да си гони идеята за мнозинство – да си направи собствен ГЕРБ и всички да носим зелени гащи, ако така е решил суверенът.“

Вероятно вървим и към предсрочни избори, освен ако ГЕРБ не решат да подкрепят правителство на Слави Трифонов, тогава ще стане интересно, каза още Хаджигенов. 

Относно предложения състав на правителство Николай Хаджигенов отбеляза:

Ако това е опит, той е недъгав. Не би следвало да се случва така.“

Николай Хаджигенов попита закриваме ли парламента, след като предложението за правителство се случва по този начин - „чисто по диктаторски, все едно от джипката, само че от офиса, мяташ във Фейсбук нещо си“.

„Очаквах да има политическо поумняване. Виждах някакви признаци. Явно съм сбъркал някъде“, коментира още Хаджигенов.

Според него „трябва малко да пораснем и да излезем от това кафяво блато, в което сме се заврели всички“, но „нито политически поумняваме, нито медийно поумняваме“.

Слави Трифонов и ИТН успяха резултативно да оберат вота от протеста, но това не ги прави протестни, категоричен е Хаджигенов.

„Но използването на този вот по този начин е неприемливо.“

Хаджигенов очаква в определен момент ДПС да гласуват срещу Иван Гешев и за правосъдна реформа.

ДПС е най-умният политически играч у нас. Въпрос на време е да се еманципират, вече нямат нужда от Гешев“, заяви той. Според него „те много отдавна нямат нужда от бухалка – ако им я оставим, те ще си я имат, защото една такава бухалка винаги е полезна за ползване“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49