Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Кръстев: В България социалните мрежи се използват като радиоточка

Александър Кръстев
Снимка: Ани Петрова

„От година насам със сигурност наблюдаваме процес на промяна. Хората наистина са узрели и може би в понеделник имаше доста разочаровани, дори сред тези, които са вярвали, че наистина ще се случи промяна, гласували са за водещата партия или за някоя от следващите. (…) Единственото, което не трябва да допускаме да се случва, е да влизаме в безкраен кръг от избори.“ Този коментар направи в предаването „Хоризонт до обед“ Александър Кръстев, създател на проекта „Аз чета“, член на Националния съвет на „Да, България“. Кръстев е специалист - обучител и консултант - по дигитален и предимно LinkedIn маркетинг, заради което е редовен гост в подкаста за дигитален маркетинг и технологии на БНР DGtech podcast.

„Аз си мислех, че тази ера на каращите се от телевизора хора е приключила, но май не сме сигурни, че е така“, посочи Кръстев. 

Той отбеляза, че през последните години виждаме как най-голямата и най-активната социална мрежа – Фейсбук, се ползва като телевизор, като радио, при това „като радиоточката от времето на социализма, където пускаш и слушаш.“

„Особено ако успееш да нацелиш правилните нюанси на алгоритъма, той започва да те показва на всички. И стояхме и чакахме в понеделник сутрин да стане 11:00 ч., за да видим какво ще каже човек, който тогава вече беше ясно, че е спечелил изборите, стояхме и чакахме и получихме запис, излъчен като live-стрийминг във "Фейсбук"".

Според Кръстев обществото трябва да е по-настоятелно и да изисква социалните мрежи, които са диалогичен инструмент, да бъдат използвани за диалог, вместо да слушаме кои хора какво са решили.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24