Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опожарените земеделски площи се считат за временно неподходящи за субсидиране

Снимка: БГНЕС

С покачването на температурите се увеличава рискът от пожари, като най-сериозна е опасността за горите и за земеделските земи. От дълги години експертите отчитат, че практически всички пожари в горите се дължат на човешка грешка или умишлено действие. Запазва ли се тази тенденция, продължават ли фермерите да горят стърнища и по този начин безотговорно да изпепеляват околните гори, кой контролира и кой санкционира такъв тип поведение?

Пожароопасният сезон е открит, каза за БНР инженер Борад Шекиров от Агенцията по горите:

"От началото на годината до настоящия момент са възникнали около 90 броя пожари в горските територии на страната, засегнатите площи са над 1600 декара. За сравнение през изминалата година за същия период са възникнали около 233 броя пожари в горските територии и са опожарени площи от над 11 хиляди и 90 декара".

При 99% от пожарите причината е бездействие или небрежност.

„Има и умишлени пожари, но тази причина е трудно доказуема в настоящия момент. Съгласно законодателството в страната и във всички случаи, касаещи умишлено причинен пожар, са уведомени компетентните разследващи органи от страна на стопанисващите и управляващите горски територии.

Паленето на стърнища е забранено и в българското, и в европейското законодателство, припомня Александър Цветков от Фонд "Земеделие".

"За изминалата 2020 година са засегнати от пожари над 130 земеделски стопани, като площта, която е обхваната от тези пожари, е над 1800 хектара".

"Опожарените земеделски площи се считат за временно неподходящи за субсидиране, от съответната година се водят за недекларирани. Това е по директни плащания. Налагат се и санкции, когато става дума за опожаряване на стърнища от зимни и пролетни култури със слята повърхност, пшеница, ръж, овес и ечемик. Това се отразява при проверката за кръстосано спазване и се отбелязва като нарушение на национален стандарт 6. Което означава, че се налага нова санкция, която се изчислява в процента на намаление. Зависи от тежестта, степента и продължителността на установеното неспазване".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32