Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бедствия и протести - основни събития в света през седмицата

Отминава седмица на природна катастрофа с исторически мащаби.

Германия водеше неравна битка с най-смъртоносните наводнения от десетилетия. Рекордни валежи дни наред станаха причина реките да излязат от коритата си.

Президент Франк-Валтер Щайнмайер изрази съболезнования на близките на жертвите  и призова за решителни действия за овладяване на климатичните промени:

В спасителните операции се включиха стотици военни и хиляди доброволци. Армията участва с танкове в разчистването на пътища от свлачища и паднали дървета. С хеликоптери бяха евакуирани хора, намерили убежище на покривите на къщите си.

Канцлерът Ангела Меркел заяви, че е шокирана от наводненията - опустошени домове, влачени от водата смачкани коли една върху друга.

Премиерът на една от засегнатите провинции Северен Рейн-Вестфалия Армин Лашет, който е кандидат за федерален канцлер от Християндемократическия съюз, също подчерта, че подобни стихии ще стават все по-чести, ако не бъде ускорено прилагането на мерките срещу глобалното затопляне.

Водната стихия засегна тежко и Белгия, която обяви национален траур на 20 юли, ден преди националния си празник.  Страната поиска да бъде задействан механизмът за гражданска защита на Европейския съюз.

Недостигът на храни и лекарства и растящите  цени, както и  правителствената политика в кризата с Covid-19 - причините, заради които хиляди излязоха на протести в Куба.

Мащабните демонстрации бяха последвани от арести. И все пак конкретно искане на протестиращите беше изпълнено: до края на годината бяха свалени митата при внос на храни, лекарства и други жизнено необходими стоки.  Президентът Мигел Диас-Канел обвини американските санкции за икономическите проблеми на острова, а външният министър Бруно Родригес обясни, че не е имало социално напрежение, а смущения, предизвикани с технологични средства в рамките на специална операция, подготвяна и финансирана от Вашингтон.

Президентът Джон Байдън призова кубинския режим да служи на народа си, а не да се облагодетелства от него. От Москва дойде предупреждение -  в Куба да не се намесват външни сили.

Масови протести в Гърция срещу задължителното ваксиниране срещу Ковид-19. Властите  го въведоха за служителите в системата на здравеопазването, включително и за работещите  в домовете за възрастни хора.

Франция също обяви задължително имунизиране на здравните работници, същото решение взеха и властите в Унгария.

Израел започна ваксинирането с трета доза на пациенти с отслабена имунна система. Подсилващата имунизация е с препарата на "Пфайзер/Бионтех". Световната здравна организация обаче обяви, че не препоръчва трета доза, защото има държави по света, които още не могат да си набавят достатъчно препарати за имунизация.

Испания почете специална церемония 80-те хиляди жертви на пандемията. Крал Фелипе Шести призова да не се забравя случилото се и същевременно подчерта, че надеждата за бъдещето е свързана с ваксините.

Ангела Меркел посети Вашингтон преди да се оттегли от политиката след парламентарните избори в Германия в края на септември. Газопроводът „Северен поток 2“ беше в центъра на разговорите на канцлера с американския президент Джо Байдън. Двете страни имат различни позиции за проекта, потвърдени по време на посещението.

В Италия отзвучаваха фойерверките и наздравиците след шампионската титла в Евро 2020 след финала в Лондон, спечелен с дузпи срещу Англия.

Подробности за събитията от седмицата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49