Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Панчугов: Провал на този парламент ще радикализира следващия вот и ще има изненади

ИТН дължи обяснение по приоритетите си на своите избиратели, казва политологът

Христо Панчугов
Снимка: БГНЕС

„Все още смятам, че по-вероятно е да видим кабинет в рамките на този парламент, тъй като другото би било хазартен ход.“ Това заяви пред БНР политологът и преподавател в Нов български университет Христо Панчугов. Правителството обаче не може да бъде на всяка цена, отбеляза той.

„Не и с оглед на протестите от миналата година, не и с очакванията към тези политици.“

„Единственият шанс на следващия кабинет, ако има такъв, би бил разговорът да е публичен, пред очите на хората и по политически приоритети, за да може всеки един от българските граждани да си представи дали би подкрепил подобен компромис или не. Всичко останало би било провал, както за кабинета, така и за този парламент. Провал, който, опасявам се, ще радикализира доста начина, по който се гласува на следващи избори и ще видим сериозни изненади“, изтъкна Панчугов.

Видяхме кабинет, който беше воден от фигурата, която излиза директно от това, което направи думата „коалиция“ мръсна дума. В едно и също изказване успя да каже – аз мразя коалициите, защото те са мръсна дума в българската политика и въпреки това, ето ви един такъв човек, който всъщност беше част от една такава коалиция“, коментира Христо Панчугов за първия вариант на правителство, който предложи Слави Трифонов преди седмица

ИТН не просто отказват да говорят с българските политици, те отказват да говорят с българските избиратели, смята Панчугов. По думите му, ако има нещо, което досега е проваляло политически проекти, то е тъкмо подобен подход:

„Да се обидиш на избирателите и да решиш, че няма да говориш с тях. Те дължат обяснение за своите приоритети, за това какво смятат и как смятат да го постигнат не толкова на останалите политици в този парламент, а на своите избиратели.“

До този момент слушаме или назидателното морализаторстване на Слави Трифонов, или разговор за различни хора в рамките на този кабинет, за различни позиции, посочи политологът в предаването „Преди всички“.

„Това, което трябва да започнем да чуваме, е дневният ред на следващия кабинет – какви са политическите приоритети, които биха могли да съберат различните формации в този кабинет.“

Запитан остава ли екзотична идеята на Мая Манолова служебният кабинет да продължи работата си като редовен, Христо Панчугов коментира:

„Аз първо бих задал въпрос на министрите от този служебен кабинет те припознават ли себе си в приоритетите на тези три партии (ИТН, ДБ и ИМВ – бел. ред.) Изваждането на данни за различни проблеми в институциите беше позитивно развитие, но ние сме много далече от това да видим политическа програма за преодоляване на тези проблеми. На служебния кабинет не му беше работа, нямаше хоризонт, с който да започне подобна промяна. Ние знаем, че служебният кабинет е чудесен в това да прави одит. Ние не знаем дали е добър в това да дава политически решения.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49