Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светослав Калейчев:

До 10 години космическият туризъм ще е достъпен за средната класа

Джеф Безос
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Погледите са фокусирани върху най-богатия човек в света Джеф Безос, защото той избра да лети в собствена космическа капсула на 20 юли – деня, в който през 1969 година Нийл Армстронг стъпва на Луната и казва прословутата фраза: „Една малка крачка за човека, един голям скок за човечеството". Макар и мнозина да оспорват достоверността на стъпването на луната, защото то се случва в разгара на Студената война, този ден остава в историята.  

Джеф Безос е напът да сбъдне своята мечта – да полети в космоса, но и да бъде един от основателите на новия вид туризъм – космическия, в който сега „най-богатите момчета“ в света влагат „космически суми“, но след години ще капитализират в добре разработен бизнес продукт – първо за най-богатите, след това достъпен и за средната класа, убеден е преподавателят по туризъм Светослав Калейчев от Университета за национално и световно стопанство. В 20-тия епизод на подкаста „На всяка цена“ Калейчев прогнозира, че до десет години космическият туризъм ще е достъпен и за хора от средната класа.  

Имам една космическа мечта…. 

Калейчев, който е експерт по луксозен туризъм и има няколко публикации за космическия туризъм, е убеден, че развитието на технологиите и конкуренцията ще доведат до „експанзия в космоса“ и това ще се случи по-скоро, отколкото всички очакваме. Експертът посочи, че не само Джеф Безос, но и милиардери като Ричард Брансън (който изпревари Безос в надпреварата на милиардерите и полетя в космоса преди него) и основателя на „Спейс Екс“ Илон Мъск тръгват към космически приключения заради детските си мечти – всъщност, мечти, които са познати на почти всяко дете. Ето защо те разработват бизнес нишата, в която тези мечти могат да се превърнат в реалност и това не е само техен собствен каприз, а инвестиция в бъдещ успешен бизнес.  

Три милиарда долара приходи от космически туризъм се очакват до 2031 година 

До 2031 ще има три милиарда долара приходи от космически туризъм, прогнозира Калейчев. По думите му компаниите вече почти са се справили с първото предизвикателство, а именно – да убедят потенциалните си клиенти, че полетът е безопасен и не се изисква предварителна подготовка. Все пак вече има компании, които приемат резервации за полет до Луната и до Марс и такива резервации са направени, посочи експертът по туризъм.  

Кои са основните проблеми, които компаниите трябва да решат, преди да направят космическия туризъм масов продукт и какво дава увереност на експертите, че полет, който доскоро изглеждаше като сюжет от научнофантастичен роман, би бил достъпен за хора от средната класа – ще научим в 20-тия епизод на подкаста „На всяка цена“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване, разказа за фотографа Валери Бобенков , който обича да пътува и ни разказва за местата, които е посетил. Това..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15