Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Катя Михайлова: Младите и ерудирани българи са в България

Дойде времето на колективния спасител, смята преподавателят в УНСС

Снимка: БГНЕС

„Младите и ерудирани българи се намират в България. Не е необходимо да ги търсим пръснати по света. Тук са се родили, тук са живели, тук до момента са влагали всичките си капитали – човешки, социални, финансови. Българите в България са младите, ерудирани, образовани българи, които могат тази промяна, която в момента се случи, да я овладеят. Защото българите в България живеят с българското. Има нещо, което се казва митологично време – българите в България само го усещат. Българите в чужбина ги обичам безкрайно много, но те са в друго митологично време.“ Това мнение изрази в предаването „Преди всички“ на БНР Катя Михайлова, преподавател в Катедра „Икономическа социология“ на УНСС и представител на Гражданската инициатива за свободни и демократични избори (ГИСДИ).

Промяната, която много искахме, дойде. Сега стои втората задача – да приемем промяната, каквато е дошла, а не каквато на нас ни се е искало да бъде, подчерта Михайлова.

„Защо въпреки всичко, което казваме, че не е добро, Слави Трифонов и неговата партия продължава да печели? При ИТН и Слави Трифонов всичко е естествено. Те показват себе си. И тъй като толкова дълги години сме свикнали и вече сме приучени да гледаме едни изкуствени форми, изведнъж на терена се явява един ИТН, който изобщо не се притеснява да заяви своята първичност, своята автентичност. Един ИТН, който не мисли за утре, а какво ще се случи днес. И, както виждате, това печели“, коментира тя.

Катя Михайлова  Снимка от личен архив

ИТН се учи да общува с другите, смята Катя Михайлова. 

„Прави своите първи крачки в политиката. Знаете, първите 7 години са много важни. Ако могат да вземат 3 години за една, ще бъде добре. Но те се учат, отварят се към другите.“

Относно паралелите, които различни анализатори правят с 2009 година и подема на ГЕРБ тогава Михайлова поясни, че „2009-а е вселенски различна реалност от сегашната“.

„Днес нямаме Борисов и Трифонов. Днес имаме Трифонов – индивидуалният, самотният играч, лидер, самотният месия, спасител. И до него имаме образа на Радевото правителство като образ на колективния спасител. Според мен дойде вече времето на колективния спасител. Индивидуалният, личният спасител остава малко назад.“

Катя Михайлова е на мнение, че колкото повече парламентарни провали с правителства регистрираме, толкова повече ще се утвърждава фигурата на президента.

Парламентът - гаф след гаф. Президентът – все по-изправен.“

Снимка: БГНЕС

Относно мненията на роми в анкета по темата за изборните резултати и бъдещото управление Михайлова отбеляза: 

„Чуваме едни мъдри хора, които правят разлика между концерта и парламента. Това е една чудесна разлика, която всички трябва да се научим да правим.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ресми Мурад

Ресми Мурад: Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали

Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали, които са сплотени, смята областният лидер Ресми Мурад.  Според него те не одобряват изразената в социалните мрежи позиция на несъгласие спрямо ръководството на ДПС.  В същото време изявени общественици коментираха, че ситуации като тази в Движението са следствие от..

публикувано на 04.07.24 в 16:47

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03
Нико Тупарев

Нико Тупарев: Или Франтишек има лична мотивация, или е болен човек

" Трябва да се започне от философия, идея и смисъл на прокуратурата. Ако посоката е грешна за смисъла на прокуратурата, то няма да ни отведе на правилно място. Надявам се тези гадости, които ми се случват, поне да катализират, да се разбере, че има нещо философско сбъркано в тази институция посредством някакви хора". Това коментира пред БНР..

публикувано на 04.07.24 в 09:32

Медийна грамотност сред учениците за фалшиви новини - къде и как?

"Още от началните часове до 4 ти клас е добре да има обучение и за етичните медийни стандарти , за да могат учениците да разберат, че това, че с видели или прочели някаква новина, това не значи, че непременно точно така се е случило , коментира още за "Хоризонт" Асен Александров. Според него учителите трябва да възприемат това не като задължение,..

публикувано на 02.07.24 в 12:58

15-годишната Натали има нужда от финансова помощ, за да оздравее

Натали, диагностицирана с рядка форма на болестта на Хиршпрунг, се моли за своето спасение. Детето се нуждае от спешна операция в чужбина, за да има шанс да живее. Необходимата сума от 45 000 евро не може да се осигури от майка й, която е самотен родител и се грижи денонощно за дъщеря си. Болестта на Хиршпрунг е заболяване, при което липсват..

публикувано на 30.06.24 в 04:44

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17