Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да уловиш черноморската пустош без парти животните

Сценографът Илияна Кънчева засне 12 кадъра от опустелия Cacao Beach и ги отпечата върху бели хавлии


Плаж. Море. Пясък. Пустош. Няма нощен живот, няма викащи и веселящи се туристи, няма наплив от плажуващи. Никой. Само разположените върху плажа постройки на барове, заведения, казина. 

Странно за това място, тихо настроение властва над пейзажа.

12 кадъра са уловили последиците от атаката на Ковид-19, довела до изчезването (временно) на парти-зверовете. 

Обективът на визуалният арстит и сценограф Илияна Кънчева запечатва тези безлюдни моменти на плажа Cacao Beach в Слънчев бряг. Фотографиите са отпечатани върху бели хавлиени кърпи и са подредени в изложбата Party Animals в столичната галерия Depoo. Изложбата продължава до 27 юли.

Отидохме и ги разгледахме, а след това и Илияна дойде в студиото на "Изотопия", за да разкаже повече.



Илияна Кънчева: "Кадрите са заснети извън сезона и изобразяват затворените заради ковид барове. Попадала съм и друг път там - изглеждат по същия начин. Някак си естествено се получи прехвърлянето на кадъра - от снимката на плажната хавлия. Плавно, но и доста директно като внушение."

Раждането на концепцията за какао пустош

Илияна Кънчева: "Нямаше цялостна концепция. Доста често ми се случва да попадам на това място в Слънчев бряг извън сезона. Поне веднъж годишно. Винаги ме впечатлява тази тишина, превръща се в абсолютно призрачен град. Той е активен и такъв, какъвто го познаваме, за два месеца в годината. След това става тотално различен."

Илияна отдавна има идея да изобрази и покаже това лице на Слънчев бряг. Миналата година, докато се разхожда по плажа, решава да направи няколко кадъра. Заснема ги в средата на май.

Илияна Кънчева: "Снимах всеки един бар по плажа. Тогава ми хрумна как точна да бъдат заснети - супер центрирана композиция, минималистично и с фокус върху бара или казиното, които не работят."



Контраст - халтурен пейзаж Vs синия фон на морето

Кой е естественият облик на тези гледки - с или без хора? Илияна отговаря: "Хората не са проблем. С или без тези леки постройки и преместваеми обекти, бих попитала аз. Направи ми впечатление, че дори да не работят, дори да са затворени, тези постройки са там, директно върху пясъка. Колокто и да ни убеждават, че са преместваеми, няма да се махнат никога."

Като основна идея на проекта Party Animals Илияна посочва контрастът между природа и обвити в найлони барове: "Особено, когато ги видиш в неработещо състояние, обвити във висящи платнища и със заковани стари дъски."

За първи път този проблем вече е изобразен и върху хавлия. 

Повече за това, както и за работата на Илияна в театъра, като сценограф - може да чуете в интервюто с Илияна Кънчева в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30