Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учебникът по гражданско образование като карта и компас за бурните води, в които плуваме

Учебникът е инструмент за гражданско участие и работи с казуси, близки до гимназистите, твърдят авторите Венелин Стойчев и Велина Тодорова

Велина Тодорова и Венелин Стойчев
Снимка: Иван Нотев

„Няма дефиниции за наузбряне, няма дати, няма имена. Опитахме се да направим учебника като разказ, като приказка, която повече да дава смисъл, отколкото да дава определения.“ Това обясни пред БНР социологът и политолог Венелин Стойчев, който е сред авторите на един от учебниците по „Гражданско образование” за зрелостниците.

Преди изготвянето на учебника са били проведени срещи с ученици в София, Пазарджик и Кюстендил. Втора вълна от срещи е последвала написването на учебника. Според авторите целта е била да бъдат включени казуси и теми, близки до гимназистите.

„Има примери от Америка, но има примери и от Индия. Има примери от Франция, но има примери и от Полша“, уточни Стойчев.

Идеята е била не само да се учи за развити общества, а „да покажем, че и тук има кълнове на гражданска култура, гражданско образование“, изтъкна той. По думите му „този учебник е за тези, които действително искат да бъдат граждани - не може да очакваш, че някак си в 12 клас те, щрак, стават граждани.“

Стойчев сравни процеса със закаляване и го нарече „развитие на гражданска мускулатура“.

Велина Тодорова и Венелин Стойчев

На 18 години е малко късно да се започне с гражданското образование, смята Велина Тодорова, юрист и университетски преподавател по право, член на Комитета за правата на детето към ООН. Според нея гражданите започват да се изграждат от по-ранна детска възраст.

„Учебникът е фантастичен от тази гледна точка.“

„Учебникът ме учеше мен самата, докато го пишехме“, сподели още тя в предаването „Преди всички“.

Според Велина Тодорова учебникът помага да се ориентираш и „да плуваш в бурните води, в които живеем, на политическата ни действителност“.

Авторите са били единодушни, че учебникът е инструмент за гражданско участие, затова трябва да говорим през актуалните теми и казуси, разказа Венелин Стойчев.

„Ние се опитваме да дадем компаси, да дадем уреди и карта.“

Венелин Стойчев

Повечето неща в учебника не са само ролеви и симулационни игри, които се случват в класната стая, те са покана за участие в гражданския и политически живот, категоричен е Стойчев.

Навсякъде по света, където гражданите се оттеглят и не изпълняват ангажиментите си за натиск и контрол, стават бели, коментира Венелин Стойчев. По думите му, „трябва да сме подготвени да водим тези битки ежедневно“.

„Учебникът дава ключа за това как непримирими врагове могат да работят заедно за общественото развитие.“

Велина Тодорова препоръчва учебникът да се прочете и от хора над 18 години, защото „отваря много прозорци, обяснява много неща“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Снимки: Иван Нотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27