Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започват летни занимания за деца в РИМ Плевен

Регионалния исторически музей в Плевен
Снимка: РИМ Плевен

Какво правят археолозите, за да попаднат на следи и дейности, оставени от човека в миналото.  Какви етапи преминават, за да изследват и ни представят символи, рисунки и артефакти -това са малка част от въпросите, отговорите на които ще търсят в Плевен по време на инициативата „Лято в музея“. В парка на Регионалния исторически музей очакват най-малките граждани, за да им разкрият археологията като наука, но по един необичаен начин.

Своеобразно проучване на терен са подготвили за децата музейните специалисти и това лято. В голям пясъчник децата сами ще открият артефакти и то истински, след това ще погледнат назад във времето, за да разбераткаквоговорят за живота на хората преди години, с какво са се занимавали и препитавали, какви предмети са използвали в бита си. С една дума - децата стават археолози.

"Това е една инициатива "Лято в музея", която се провежда за поредна година от Регионалния исторически музей в Плевен. Тези занимания ще се провеждат от 27 до 30 юли в двора на музея. Те са насочени основно към деца от 5-6 до 14 годишна възраст. Подготвени са и два типа интерактивни занимания. Едното се нарича търсачи на съкровища, където децата ще имат възможност да влязат в ролята на археолози, да разберат повече за тази интересна и малко позната професия, за теренните проучвания и обработката на материалите, ще могат сами да откриват артефакти, които са част от реални археологически обекти и с помощта на музейните специалисти всички находки ще бъдат датирани, описани, след което ще останат като подарък за своите откриватели", каза за БНР Димитър Петров, заместник-директор на Регионалния исторически музей.

По думите му целта е чрез играта, чрез докосването на предметите да придобият повече знания за миналото и историята на своя роден край, на своя град:

"Децата ще имат възможност да разгледат всички експозиции, зали. Ще могат да видят уникални експонати, които са изложени в залите на музея като Вълчитрънското съкровище, мозайката на ахейци, която е била от Улпия Ескус".

Заниманията са безплатни, провеждат се от 9.30 до 11 часа, необходимо  е предварително записване.

Ако нашите малки или по-големи слушатели искат да са сред откривателите на съкровища, ако са жадни за приключения и нови знания сега е моментът да погледнат към науката археология чрез приятните часове в парка на Регионалния исторически музей в Плевен по време на дните, наречени „Лято в музея“, всички подробности може да научите от официалната страница на културния институт.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30