Своеобразно проучване на терен са подготвили за децата музейните специалисти и това лято. В голям пясъчник децата сами ще открият артефакти и то истински, след това ще погледнат назад във времето, за да разбераткаквоговорят за живота на хората преди години, с какво са се занимавали и препитавали, какви предмети са използвали в бита си. С една дума - децата стават археолози.
"Това е една инициатива "Лято в музея", която се провежда за поредна година от Регионалния исторически музей в Плевен. Тези занимания ще се провеждат от 27 до 30 юли в двора на музея. Те са насочени основно към деца от 5-6 до 14 годишна възраст. Подготвени са и два типа интерактивни занимания. Едното се нарича търсачи на съкровища, където децата ще имат възможност да влязат в ролята на археолози, да разберат повече за тази интересна и малко позната професия, за теренните проучвания и обработката на материалите, ще могат сами да откриват артефакти, които са част от реални археологически обекти и с помощта на музейните специалисти всички находки ще бъдат датирани, описани, след което ще останат като подарък за своите откриватели", каза за БНР Димитър Петров, заместник-директор на Регионалния исторически музей.
По думите му целта е чрез играта, чрез докосването на предметите да придобият повече знания за миналото и историята на своя роден край, на своя град:
"Децата ще имат възможност да разгледат всички експозиции, зали. Ще могат да видят уникални експонати, които са изложени в залите на музея като Вълчитрънското съкровище, мозайката на ахейци, която е била от Улпия Ескус".
Заниманията са безплатни, провеждат се от 9.30 до 11 часа, необходимо е предварително записване.
Ако нашите малки или по-големи слушатели искат да са сред откривателите на съкровища, ако са жадни за приключения и нови знания сега е моментът да погледнат към науката археология чрез приятните часове в парка на Регионалния исторически музей в Плевен по време на дните, наречени „Лято в музея“, всички подробности може да научите от официалната страница на културния институт.
Повече можете да чуете в звуковия файл.255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..