Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Израел разработват технология за производство на кислород на Луната

Eкип на Хелиос, вдясно: Йонатан Хауснер, Орен Лори, д-р Брайън Росен и д-р Линоам Елиад
Снимка: Haya Gold

В Израел разработват технология за производство на кислород на Луната и обединяват усилия по темата с Япония.

Израелската компания "Хелиос" /Helios/, с подкрепата на израелската космическа агенция към Министерството на иновациите, науката и технологиите, ще си сътрудничи в мисията на Луната с японската компания Ispace. Израелската компания направи демонстрация на технология за извличане на кислород и метал от лунния пясък. 

Изглежда като футуристичен разказ, а всъщност още догодина инсталацията ще се отправи към Луната. За това разказва пред журналистите Джонатан Гайфман, главен изпълнителен директор на Хелиос:

"Фирмата "Хелиос" ще участва в създаване на Международна космическа станция, в която да се произвежда кислород директно от лунната почва. Ако успее, ще проправи пътя за заселване на хората на Луната и Марс. От три години изпитваме, при земни условия, първите два модула на лунната космическа станция, който "Спайс 10" ще отнесе. НАСА си е поставила за цел да се върне на Луната и да създаде условия за колонизацията й. Такава програма поставя много неизвестни. Например разходите за транспортиране на един литър кислород от Земята до Луната са над $ 100 000. Без добиване на газ на място, изграждането на сериозна инфраструктура на Луната би било твърде скъпо и нерентабилно.

Революционната технология, която Хелиос разработва, е извличането на кислород от лунния пясък, без необходимост от транспортиране на суровини от Земята, като по този начин спестява разходи и позволява транспортирането на по-голям полезен товар за сметка на кислорода. Производството на кислород на Луната ще поддържа не само постоянно човешко присъствие там, по програмите Artemis и Lunar Gateway, но и в пилотирани мисии до Марс или по-далеч. Тъй като земната гравитация е много по-силна от тази на Луната, отнема 25 пъти повече енергия, за да се транспортира кислород от Земята, отколкото от Луната. Дори за полети около Земята ще е по-изгодно да се налива кислород на Луната. Добрата новина е, че около 40% от почвата на Луната е кислород, който може да се произведе на място по технологията, разработена в Израел от компанията "Хелос". Джонатан Гайфман, главен изпълнителен директор на Helios

Сътрудничество между израелската и японската компании доведе до технологичен пробив за производство на ресурси на Луната. Кислородът не е рядка стока в Слънчевата система. Всяко скалисто тяло на Земята, Марс и дори на нашата Луна, е богато на кислород. Има го и в пясъка, свързан с елементи като желязо, силиций и алуминий. И там кислородът съставлява около половината от теглото. Благодарение на почвените проби, донесени на Земята от Аполо, е ясен химичният състав на лунната почва. Предизвикателството е да се отдели химически този кислород от желязото, силиция и другите елементи. "Хелиос" ще използва електролиза, което означава разграждане на оксидите с помощта на електрически ток.

Ако погледнем в по-далечно бъдеще, можем да помислим и за заселване на човека на Луната. Нашето предизвикателство е да произведем електрохимичната клетка, която да оцелее при температури от 1600 градуса. НАСА е опитвала да добие кислород от лунен пясък още през 80-те години на миналия век. Лабораторните опити са били успешни, но толкова скъпи, че идеята е била изоставена.

В основата на израелския проект са иновативните електроди, които няма да се износят през следващите няколко години, докато трае експериментът. Програмата Artimis на НАСА ще създаде значителни бизнес възможности в космическата индустрия и "Хилиос" е отличен пример за стартъп, който се развива в направлението за овладяване на Космоса".

Репортаж на кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлиян Петров, синдикат

85% от учителите са "за" освобождаване от задължителните матури при висок успех

Синдикат "Образование" към Конфедерацията на труда "Подкрепа" и Министерството на образованието са обсъдили около 20 акцента за предстоящи промени в закона за предучилищното и училищното образование.  Един от тях е децата с дефицити да могат да повтарят първи клас, а зрелостниците с определен успех да се освобождават от задължителните матури. Това..

публикувано на 16.04.25 в 14:59

Христо Орманджиев: Промените в Конституцията от 2023 г. не бяха належащи

Конституционни промени на последните промени в основния ни закон отново са актуален въпрос. Това коментира пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право във Великотърновския университет. В Деня на българската конституцията и на юриста доц. Орманджиев коментира, че последната ни конституция от 1991 г. е добра и..

публикувано на 16.04.25 в 14:33
Москва, 9 май 2024 г.

ЕК: Страните членки са поели ангажимент да не присъстват на парада за 9 май в Москва

Има решение на Съвета на ЕС от 2022 г., в което страните членки са поели ангажимент да не присъстват на парада по повод Деня на победата в Москва на 9 май, припомни говорителката на Еврокомисията Анита Хипер. Тя каза това в отговор на въпрос за обявеното намерение на словашкия премиер Роберт Фицо да посети руската столица по този повод...

публикувано на 16.04.25 в 14:30
Бойко Борисов говори пред журналисти в кулоарите на парламента.

Идват ключови месеци и трябва стабилност, заяви Борисов и благодари на ПП-ДБ, че няма да участват във вота

Идват ключови месеци и трябва стабилност. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той благодари на ПП-ДБ за това, че няма да участват във вота на недоверие. Вотът на недоверие след обрата с ДПС-Доган. Държи ли Пеевски ключа? Продължават дебатите по внесения втори вот на недоверие към правителството Борисов..

публикувано на 16.04.25 в 14:23
Жени приветстват новината пред Върховния съд в Лондон, 16 април 2025 г.

Върховният съд на Великобритания подкрепи "биологичната" дефиниция за жена

Върховният съд на Обединеното кралство излезе с единодушното решение, че определението за "жена" и "пол" се отнасят до биологична жена и биологичен пол в Закона за равенството от 2010 година. Съдебното решение е кулминацията на дългогодишна съдебна битка между шотландското правителство и женска организация. Върховният съд уважи днес жалбата..

публикувано на 16.04.25 в 14:14

Над три месеца няма отговор от РСМ по проектоспоразумението за жп връзка с България

Министерството на транспорта обяви в позиция, че повече от три месеца от страна на Република Северна Македония липсва отговор по Проекта на споразумение за подготовка и изграждане на жп тунел, свързващ жп мрежата на двете държави.  Министерството посочва, че това е единственият отворен въпрос между двете държави в областта на железопътния транспорт,..

публикувано на 16.04.25 в 14:12

Дисциплинарна мярка за ЧСИ заради измамния казус с апартамента на 90-годишната жена

Министърът на правосъдието Георги Георгиев съобщи, че данните от двете проверки по случая с опита за отнемане на апартамент на 90-годишна жена от София, са предадени на прокуратурата.  Установени са нарушения, свързани с арбитражния съд, издал решението за отнемане на жилището и с частния съдебен изпълнител, който провел принудително изпълнение на..

публикувано на 16.04.25 в 14:10