„Още по-голям интерес през лятото буди и сбирката от препарирани животни от Беломорието, което е дело на нашия съгражданин Алекси Ламбев Петров. Той е роден в далечната 1889 година в град Плевен, но целия си живот дарява на природата, опознаването на природата и опазването ѝ. И тук при нас благодарение на неговия труд се намира една уникална колекция от водни животни, обитатели на Бяло море. Със собствени средства той прави проучвания на фауната на Бяло море около остров Тасос, Самотраки още през далечната 1941, 1943 година, а този му интерес е породен от участието му като санитар през Първата световна война, когато той е бил в Егейска Тракия и тогава младият природолюбител изучава и установява присъствието на видове, за които не е имало информация, че се срещат в този район, като това са чакалът, фламингото, леопардовата змия и много видове насекоми“, каза за БНР Румянка Балева, ръководител на отдел „Природа“ в Регионалния исторически музей в Плевен.
Алекси Петров има специалност "Фармация". По настояване на баща си заминава за Мюхен, където завършва висшето си образование.
Алекси Петров е бил секретар на комисията в БАН за защита на природата, участва в изработването на Указ за защита на природата през 1960 година. Автор е на повече от 350 научни статии на ловна и природна тематика, проучва пещерната фауна, създава първия ловен музей у нас при завръщането си в родния Плевен. Експонатите от този музей и до днес могат да се видят от посетителите.
Името му е свързано и с езерото Сребърна.
"Има редица статии, които са за речните риби, за тяхното ловуване и отново е изправен пред ново предизвикателство да изследва птиците на езерото Сребърна през 1948 година. Тогава установяват много ценни птици в този район и поради тази причина се заражда идеята да бъде запазено езерото. По предложение на Алекси Петров село Сребърна се превръща в резерват през 1948, същото прави и за Камчия, но това става през 1952 година".
През целия си живот природолюбителят проучва растения, изработва сам хербарии.
"От него имаме дарение богат хербарии от растения, който е събиран, когато е проучвал флората на България и въз основа на това е богата колекция, която отдел "Природа" има - над 9 хиляди хербарийни листа, 9 хиляди хербаризирани растения и около 1000 са препарираните животни", допълни Румянка Балева.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Пациентски организации искат оставката на Иванка Динева , шеф на Изпълнителната агенция "Медицински надзор" (ИАМН). " Шансът да получиш нов орган в..