Седмица на концерти на класическа и друга музика на известни изпълнители и художествени колективи.
Кулминацията бе на 31 юли с концерт на “Фондацията” и приятели и със светлинно, огнено-лазерно шоу над реката.
Събития, които събират гости не само от региона, но и от съседни области, и от Румъния.
Тазгодишното издание трябваше да е десето юбилейно, но заради пандемията миналата година фестивалът не се проведе, разказа кметът на Тутракан д-р Димитър Стефанов:
„Ако не са тези спонсори, дарители, които ми помагат финансово, за да се осъществи този проект, никога той не би се реализирал, защото участието на толкова много артисти, изпълнители изисква и финансов ресурс, което няма как една малка община като Тутракан да си го позволи, ако няма такива хора с големи сърца, които да помагат“.
Доволни от фестивала са и гостите. Сред участниците за поредна година е и презвитера Калина Михайлова от тутраканското село Шуменци, която заедно със съпруга си отец Михаил гостиха присъстващите с вкусна рибена чорба и качамак.
„Има необходимост от такива емоции, аз днес дойдох с висока температура, дори и по гласа ми личи, че не съм добре, но ни водеше най-вече емоцията и си казах, че няма да се дам на една болест да ме срине, да ме повали и да не дойдем“, каза за БНР Калина Михайлова.
Като кулинар и тази година се прояви и самия кмет на Тутракан - д-р Димитър Стефанов.
„Тайната на рибената чорба е да има поне 3-4 вида риба, аз я правя с 5 вида риба рибената чорба и задължително трябва да има или зелени сливи, или зелено грозде, които придават много специфичен вкус на рибената чорба, разбира се и много девесил“.
Начело на журито, което да оцени рибените творения бе един от приятелите на Тутракан - д-р Анатолий Кънев, председател на Културно-просветното дружество "Родно Лудогорие".
„Критериите са три. Номер едно в критерия е оценка на вкуса, другото е оценка на цвят като външен вид, търговски вид и оригиналност и аранжиране на самия обект“.
И както му приляга на празник като този - финалът бе отбелязан с огнено шоу в небето.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..