Тази година участваха 18 групи от района на Алфатар, Дулово и Силистра. Близо 200 души с гордост показаха произведената от тях земеделска продукция. Имаше и изложба на пити, баници и хляб.
Празникът на градинаря е възобновен през 1993 година насам, а в алфатарското село Цар Асен се провежда вече шеста година с цел да се почете трудолюбието на добруджанци и плодородието.
Празник на всички, които се грижат за цветя, зеленчуци и овошки - професионално и за удоволствие, разказа кметът на Алфатар Янка Господинова.
„В началото имаше не повече от 5 участника и жителите на селото. В годините успяхме да доразвием този празник и днес имаме 200 участника, включително и от съседни общини. Идеята на този празник е да покажем плодородието на Добруджа".
Край чешмата с изворна вода и старата върба Цар Асен посрещна земеделци от региона. Основно стопани, които отглеждат в градините си плодове и зеленчуци за домашна консумация. Всички те с голямо старание бяха подредили стоката си, както и различни кулинарни изделия и изкушения, изработени с брашно и захар, и не само.
Лицата им преливаха от радост, че има кой да оцени труда им и да споделят гордостта си от положените усилия.
Преди пет години Елена Богданова напуска Силистра и се връща на село – в Бабук. И е щастлива от направения избор. Няма нищо сложно и трудно в това да отглеждаш собствена продукция, сподели тя.
„Ние се стараем колкото се може да не ползваме торове препарати всичко да бъде екологично чисто. Може и малки да са, но имаме оранжерии и зеленчуците ни са разкошни“.
Също преди 5 години Цветанка Христова се е върнала в родния Алфатар от Англия. Започва да се занимава с градинарство и да произвежда основно зеленчуци. Произвежда и лилави картофи, които са повече като за гурме кухня.
„При мен е нещо средно като хоби, което отива в малко по-голям мащаб за потребление, но от тесен кръг хора, защото виждате, че стоката ми е бутикова".
Изложбените маси бяха отрупани както с различни видове зеленчуци и плодове, така и с изработени майсторски сладкиши и вити баници. Любопитни бяха обаче керамични кастрончета с табелка жътварски ястия. Майстор е Мита Георгиева от Алфатар.
Градинарите си имат и свой светец - Свети мъченик Фока. Свети Фока е наричан градинар, защото си е направил градина близо до морето и в нея посадил различни зеленчуци, продавал ги и по такъв начин осигурявал препитание за себе си и за бедните хора. Част от зеленчуците от своята градина, Свети Фока слагал край пътя, за да могат да си вземат всички пътници.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..
Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..
Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..
Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..
В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..
Сияна Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
"Общоприето е становището, че за съжаление, немалка част от кандидат-студентите имат по-лоша успеваемост именно по такива дисциплини, каквато е..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..